13 Intusschen was de spits van het achter de Zelfstandige Ca valerie volgende Detachement Velds onder vuur genomen van den rechteroever der Tji Kao, benedenstrooms van Tjisalada 1. De voorste Comp. van de hoofdmacht ontving opdracht de rivier bij de spoorbrug over te trekken, den vijand op den rechteroever te verdrijven en vervolgens te Gembong het de tachement weer in te wachten. De spoorbrug, die niet bezet bleek door Roode troepen, werd 's namiddags 1 uur opgeblazen. De voorhoede van het detachement, gesteund door de in stelling gekomen artillerie (te 12.30 n.m. op een heuvel W. van pl. 3), bezette eerst kg. Boender en forceerde vervolgens in vereeniging met de blauwe Zelfstandige Cavalerie de brug over de Tji Kao (12.45 n.m.). Hierdoor was de Zelfstandige Cavalerie in staat haar op- marsch in N. richting te vervolgen. Toen te 1 n. m. de groote rust, intrad, bevond zij zich reeds N. van Poerwakarta. Te 3 n.m. haar taak hervattende, kwam zij tusschen pl. 2 en 3 op den weg naar Pangoelah in gevecht met vijandelijke Cavalerie, welk treffen weliswaar onbeslist bleef, doch dat der Blauwe ruiterij toch den weg naar het N. opende. In kg. Sadang werd halt gehouden, van hieruit in 's vijands richting gepatrouilleerd en bij het vallen van de duisternis bivak betrokken in den N. W. rand dier kampong. Het Detachement Velds had, eveneens na de rust, haren op- marsch vervolgd zich daarbij tegen de Roode Cavalerie nabij Pa- sanggrahan dekkende door opstelling vanM Comp. inkg.Sëlaeurik. Te 4.1a n.m., toen de laatste afdeeling de brug was gepas seerd, werd deze vernield Een uur later bereikte het detachement de ongeveer aange wezen stelling. Gedurende den nacht werd gelegerd in Pesa- wahan, de voorposten opgesteld in N. rand Tjiboeloeh en 1 Comp. in Sawah Koeion O. Bij de hoofdmacht der Brigade te Bendoel was inmiddels te 1 n.m. het in Bijlage XVI opgenomen bevel uitgegeven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 23