102 Een detachement van het garnizoens-bataljon, dat hoogst waarschijnlijk te Boengi komt, neemt het gedeelte ten N. der Sadang voor zijne rekening. Al de patrouilles zoeken binnen hun ressort naar de radja's van Gowa en Sawietto en naar La Sinrang. De grootst mogelijke druk moet daarbij op de bevolking uitgeoefend worden. Mannen, vrouwen en kinderen moeten bij onwil om te vertellen, eenvoudig medegenomen en in het bivak aangehouden worden. Dagelijks kan een deel hunner naar huis gezonden worden om voedsel te halen. Dit deel zal dan zeker niet nalaten om tevens meer stellige gegevens over de verblijfplaatsen der vorsten te zoeken en mede te deelen teneinde hunne familieleden te bevredigen. Er moet streng gewaakt worden, dat de menschen niet ruw behandeld worden. lederen dag moeten de aangehou den vrouwen, mannen en kinderen aan de wegen te werk gesteld worden. Alle sampans en prauwen, die zich op de Sadangrivier bevinden, moeten naar Enrekang of naar .de monding wor den overgebracht. Met de uitvoering der genoemde maatregelen kan, zoolang slechts de Timoreesche compagnie en het detachement Lang- ga beschikbaar zijn, al dadelijk een begin worden gemaakt. De colonne-commandanten zullen zich betreffende de te nemen maatregelen verstaan met den controleur te Sawietto, die waarschijnlijk gidsen en tolken kan verschaffen. Te Alietta, waar in verband met den moord op den kapitein Wadjo wordt gepatrouilleerd door een detachement van Paré-Paré, is een vivresdepöt, waaruit zoonoodig door de in Sawietto ageerende patrouilles kan worden geput. Bij elke gelegenheid wordt mij bericht gezonden (voorloo- pig naar Enrekang), terwijl afschriften van dagboeken, afge sloten op den lsten, llden en den 21 sten van elke maand mij steeds zoo spoedig mogelijk moeten worden aangeboden. De militaire commandant, van de Adjatapparang en Masenrempoeloe (w.g.) K. E. SCHüTT.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 246