15 Het was te voorzien, dat deze arbeid veel tijd en inspanning zou vorderen. Niet alleen toch staat in de Tji Kao in den regel vrij veel stroom, doch bovendien is hare 20 M. breede stroombedding diep ingesneden met steil-opgaande oevers, zoo dat de weg weerszijds van de bestaande brug hoog boven den waterspiegel ligt. Bijgevolg moest voor de verbinding van dien weg met den nieuw te leggen overgang die uiteraard betrekkelijk laag boven den waterspiegel zou komen te liggen op beide oevers een tracé gezocht en vervolgens een weg aan gelegd worden, geschikt voor het verkeer van voertuigen. Het maken van deze toegangswegen vooral kostte dan ook veel werk. Aan deze werkzaamheden werd begonnen door de beide sectiën genie-troepen, aanvankelijk bijgestaan door 1 Comp. Inf., later door 2 Compn. en ten slotte door 1 Bataljon Infan terie. In den nacht slaat de gedeeltelijk voltooide brug door een opkomende bandjir weg en worden de werkzaamheden wegens hevigen regen tijdelijk gestaakt. Intusschen was na de groote rust (tijdelijk schorsen van de manoeu vre), (1- 3.30 n.m.) de Roode voorhoede-cavalerie nabij de vernielde brug de Tji Kao overgetrokken (3.30 n.m.) en had de Divisie kanton- nementen betrokken in Poerwakarta met 1 bataljon (Inf. XX) op voorposten in Z. W. en H bataljon (XVI) in Z.O. richting Zie het bevel Bijlage XIX. Voor de voorposten-opstelling in Z. O. richting kon worden ingenomen, moest de vijand worden verjaagd uit eene opstel ling Qembong - Bongas 3, welke hij volgens de niet geheel juiste meldingen, met 1 bataljon infanterie en een afdeeling mitrailleurs zou hebben bezet. Een detachement, samengesteld uit Inf. XVI, Mitr. 1 en A 1 Vd., krijgt opdracht den vijand terug te drijven. Het slaagt hierin (naar later bleek werd slechts een voor stelling van de Blauwe troepen genomen) en dringt door tot in de lijn Tjirateun - Rawabedoeg, alwaar de daartoe aangewezen 2 Compn. Inf. XV. de voorposten betrekken. De troepenopstelling gedurende de nacht is aangegeven op Schets No. 2. Te 10.40 n.m. wordt van den Commandant der 1ste Brigade

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 25