18 Van de Compn. Scheffer werd telefonisch bericht ontvangen van het gebeurde in den loop van den dag bij Bab. Sengkol en bij den bergpas van Tjiseuti (onder Rood vermeld). Voor de door die Comp. ingenomen opstellingen wordt ver wezen naar Schets No. 3. Tusschen de hoofdmacht en het detachement te Pesawahan werd wel sein-verbinding verkregen, doch men slaagde er niet in deze te onderhouden. 3. Verrichtingen van het Detachement velds. Een nadere terreinverkenning in den vroegen morgen van den 17den, noopte den Detachements-Commandant het daags te voren uitgegeven Gevechtsbevel (Zie Bijlage XXII) in zoo verre te wijzigen, dat de bamboeboschjes N. O. van Pesawahan tot een krachtig steunpunt voor 1 Comp. Inf. en Mitr. zouden worden ingericht; dat de algemeene reserve, waarbij de Deta chements-Commandant, zich zou opstellen in den Z. rand van Pesawahan nabij den grooten weg; dat de artillerie in bewa kingsstelling zou komen tusschen Sawah Koeion O. en W. en dat ten slotte de voorposten een vóórstelling zouden inrichten in den W. rand der kampongs Tjiboeloeh, Pasirkihiang en Tjihoeni. (Zie schets No. 3). Tegen 5.30 n.m. wordt deze vóórstelling aangegrepen door naar schatting 1 bataljon infanterie, waarbij artillerie en mi trailleurs. Alhoewel gesteund door artillerie-vuur uit de batterij-stelling bij Tjitapen 2 (Blauwe hoofdmacht), werd de bezettings-compagnie uit de voorstelling teruggedreven naar Pesawahan (6.30 n.m.) Hier had het gros van het detachement intusschen alarmstel lingen voor den nacht betrokken. Een voorgenomen nachtelijke aanval tegen de Roode troepen, die in den Z. rand van Tjirateun het offensief hadden gestaakt, kwam, ingevolge scheidsrechterlijke beslissing, niet tot uitvoering. Te 9 n.m. gaf de Detachements-Commandant de volgende bevelen voor den 18den: „Standhouden in de ingenomen stellingen. Trein marcheert „om 6.30 v.m. naar pl. 7.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 28