20 2. Verrichtingen van de Divisie. Omstreeks 11 v.m. was men met den aanleg van de toegan gen naar de plaats van den brugslag over de Tji Kao, Z. W. van Poerwakarta, gereed gekomen. Daar, |mèt den door bandjir weggeslagen overgang (zie blz. 15), tevens de hiervoor gebe zigde materialen verloren waren gegaan en het verkrijgen van nieuwe door den vredestoestand te veel zou worden vertraagd, werd op last van de manoeuvre-leiding aangenomen, dat op vorengenoemd uur ook de nieuw te leggen brug voltooid was. Op dat uur zette de Divisie zich in beweging overeenkom stig het marschbevel voor den 18den (Bijlage XXIII), met dit verschil, dat het in voorposten-gevechten gewikkelde XXste bataljon infanterie dientengevolge niet tijdig zijn plaats aan het hoofd der hoofdmacht kon innemen en dus moest worden vervangen door Inf. 11, hetgeen eenige vertraging veroorzaakte. Het weggedeelte langs den Z. rand van kg. Boender bleek voor een deel in te zien van af den heuvelrug ten O. van den weg tusschen pl. 3 en 4. Ter vermijding van dat weggedeelte werd het voorste bataljon ten koste van aanzienlijk oponthoud door de moeilijk begaanbare kg. Boender geleid, terwijl een veldbatterij ter plaatse een bewakingsstelling innam. Toen bleek, dat de voorhoede voldoende terrein had gewon nen om de hoofdmacht voor een vuuroverval te vrijwaren, vervolgde de rest der colonne den marsch langs den grooten weg. De voorhoede bleef aanhoudend in contact met vijandelijke afdeelingen en rukte in breed front op. Tegen 1 n.m. dreef zij de Blauwe troepen terug uit een op stelling N. van Tjidjantoeng. Een kwartier later stuitte zij op sterkeren tegenstand ter hoogte van pl. 4. Nadat den Divisie-Commandant uit het gevecht van de voor hoede was gebleken, dat door Blauw een stelling was ingeno men ter hoogte van Djalankolot, werd de voorhoede met het intusschen verzamelde Inf. XX versterkt en onder de bevelen gesteld van den Commandant der 1ste Brigade. De tegenover deze stelling ontwikkelde troepen drongen nu, gebruik makend van het bedekte heuvelterrein O. van den straatweg, met den linkervleugel voorwaarts en bezetten ten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 30