26 Een inmiddels vóór het linkervak der hoofdstelling uitge voerde verkenning wees uit, dat de 2 cotnp. Inf. XV voor overmacht uit de voorstelling hadden moeten terugtrekken en dat minstens 1 vijandelijke brigade de Tji Kao was overge trokken en met 1 a 2 bataljons in front ter weerszijden van den grooten weg, langs de spoorbaan en langs het paardenpad door Tjiganea 2 in Z. richting oprukte. Te l.io n m. verscheen de vijand voor den binnenvleugel van het vooruitspringende linkervak. Te 1.30 n.m. verplaatste de P. C. zijn standplaats naar pl. 6 waar een half uur later, d.i. juist na het opstellen van de in Bijlage XXVII opgenomen aanwijzingen, het signaal „eindigen der manoeuvres" weerklonk, dat overal werd overgenomen. Zooals onder Rood reeds vermeld, berustte dit op een misver stand en werd het daaropvolgende signaal „het geheel halt" bij verschillende afdeelingen niet meer gehoord. Dit was oorzaak, dat bovenbedoelde aanwijzingen niet tot uitvoering kwamen, dat een deel der troepen, alsmede de P. C. zich op weg begaven naar Drangdan, in de meening, dat de oefening was afgeloopen en dat de hieronder geschetste terugtocht een min of meer onsamenhangend, verward verloop had. Zoo werd o.a. de opname-stelling bij Nagrak op last van de Manoeuvre-leiding bezet. De gebeurtenissen speelden zich verder als volgt af: V2 Inf. XV (bezetting van de voorstelling) had zich te 2.30 bij pl. 6 verzameld. Op hetzelfde tijdstip was het linkervak en te 3 n.m. het rechtervak ontruimd. De Commandant van het linkervak (Inf. IX) die het signaal „het geheel halt" wèl had vernomen, deed aanvankelijk door 1 comp. een opname-stelling innemen op het voetpad Z. van Tjitapen 2, met 1 sectie mitrailleurs W. van het nabij gelegen djati-boschje, waarna tegen 4 n.m. een twee de opname stelling achter de Tjilalawi werd ingenomen met P/2 comp. infanterie en 1 sectie mitrailleurs, onder bescherming waarvan het bataljon verzameld en het verband hersteld werd. De Commandant van het rechtervak (Inf. IV) had na het ver keerde signaal „eindigen van de manoeuvre" aan de 3 compn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 36