36 Uit dit bericht vooral kreeg de P. C. den indruk, dat de vijand zijn aandacht gevestigd hield op den overgang der Tji Somang en de ingenomen flankstelling blijkbaar nog niet door hem was opgemerkt. Derhalve besloot de P. C. te 11.45 v m om met 1Y bataljon infanterie den vijand in de linkerflank aan te grijpen en met de rest den Pr. Gede en den weg Sawit Tji- bitoeng-Wanajasa te blijven vasthouden. Het commando over de aanvals-colonne werd opgedragen aan den Commandant van Inf. IV, wijl de P. C. het voor de gevechtsleiding zijner zeer verspreide troepen noodzakelijk oordeelde, zelve bij de flankstelling te blijven, zoowel met het oog op de verbinding met de eigen artillerie (teneinde den aanval door haar te kunnen doen steunen), als omdat ieder oogenblik bericht werd tegemoet gezien van de aankomst te Tjikeris 2 van het Detachement Velds, dat alsdan dadelijk van nadere bevelen moest worden voorzien. Majoor Collard ontving derhalve tegen 12 uur demondeling overgebrachte opdracht om Inf. IV en Yi IX te verzamelen in het sawahravijn bij de K. van Sawit Kaler 2 en vervolgens het voetpad, van hier in W. richting loopende, te volgen en den vijand ter hoogte van pl. 15 aan te grijpen. Te 12.15 n.m. marcheerden Inf. IV en Inf. IX (de beide andere compagnieën Inf. IV werden niet ingewacht in verband met den spoed, welke de handeling vereischte om de verras sing tot haar recht te doen komen) van uit Bengbang af. Het aan de aanvalscolonne aangewezen voetpad verloor zich al spoedig in het bebouwde terrein en de colonne volgde toen het van Tjitoekoeng in W. richting voerende paardepad. Dit pad leidde door theetuinen, waardoor in verband met den vredestoestand van een ontwikkeling van de colonne ter zijde van den marschweg moest worden afgezien. Eerst na de afda ling in het ravijn 200 M.N. van Sawit Tjibitoeng kon de ge vechtsformatie worden aangenomen. Onmiddellijk na de beklimming van den tegenoverliggenden terreinwand werd door de voorste compagnie, op den voet gevolgd door de overige troepen, omstreeks, l.io n.m. verras send het vuur geopend op een zich binnen korten afstand vertoonende vijandelijke afdeeling (zie onder Rood). Dadelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 46