37 daarop kwam het tot een hevig treffen met inmiddels opge rukte Roode troepen, waaraan door het staken der manoeuvre (1.30 n.m.) een einde werd gemaakt. 5. Verrichtingen van het Detachement Velds. Bij het intreden van den oorlogstoestand afgemarcheerd, was de colonne te 1.15 n.m. te Tjikeris 2 aangekomen, alwaar wegens de groote vermoeidheid van den troep een groote rust moest worden gehouden. Het detachement betrok, ingevolge van den P. C. ontvangen bevelen, nachtkwartier in het kampong-complex Parigi -o- 811 om den volgenden dag over Podjok bij de Blauwe hoofdmacht aan te sluiten. 6. Verrichtingen van de Zelfstandige Cavalerie. Te 7 v.m. werd van uit. de opstelling, welke op den 18den bij het staken der manoeuvre was ingenomen, zoo snel mogelijk afgemarcheerd naar de spoorbrug bij Depok, die te 7.55 v. m. werd bereikt. Het detachement wielrijders werd gedirigeerd op kg. Depok (bij Halte Tjisomang), met opdracht in den W. rand dier kam pong stelling te nemen, teneinde de spoorbrug over de Tji Somang voor de eigen cavalerie open te houden. Met opoffering van zich zelve het geheele detachement wordt buiten gevecht gesteld slagen de wielrijders er in om aan hun opdracht te voldoen: terwijl zij in de aangewezen stelling de oprukkende Roode cavalerie en wielrijders voor- loopig tot staan brengen, trekken de Blauwe ruiters met de paarden aan de hand over de loopbruggen ter weerszijden van de eigenlijke spoorbrug. Op den verderen terugtocht echter lijdt de Blauwe cavalerie o a. tengevolge van moeilijkheden op den marschweg, zulke zware verliezen, dat ook zij voor de verdere actie op dezen dag van geen beteekenis meer is.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 47