81 De verbandgroepen plaatsen zich achter de onderafdee- lingen, waarbij zij zijn ingedeeld. Ontwikkelen de Compagnieën zich tot het gevecht, dan blijft dat geneeskundig personeel aanvankelijk achter, zooveel mogelijk gedekt, en volgt van daar nauwkeurig de bewegin gen van den troep. Zoodra het personeel niet meer is blootgesteld aan 's vijands rechtstreeksch vuur, of wel indien het terrein voldoende dek king oplevert, zal ieder man van bedoeld personeel individueel handelen, door met sprongen, desnoods kruipende, zooveel mogelijk de gevallenen te naderen. In geen geval mogen over open terrein gewonden gedragen worden vervoerd binnen de 100 Meter achter de vurende liniën. Aldus voorwaartsgaande zal het geneeskundig personeel de eerste hulp ter plaatse geven aan de gewonden, die het op zijn weg ontmoet, bestaande in het aanleggen van verband of spalk, waarbij aan bedoeld personeel de meeste vrijheid wordt gelaten. Het legt de gewonden, die niet kunnen marcheeren, op veiliger plaatsen neer, ontdoet ze van wapenen en ledergoed en legt een en ander naast hen neder. Bij het transport naar de verbandplaats moeten wapenen en ledergoed daarheen worden medegenomen. Laten de omstandigheden het toe, dan worden de niet marschvaardige gewonden in de armen of per draagbaar ge bracht naar zooveel mogelijk tegen vuur beschutte plaatsen, z.g. gewondennesten. Deze worden gemarkeerd door kleine vlaggetjes (in casu door vlaggen wit met roodkruis kleine) daarbij de voorzorg nemend, dat deze niet voor de tegenpartij zichtbaar zijn. Het personeel gaat hierop wederom voorwaarts om elders zijn arbeid op overeenkomstige wijze voort te zetten. Het geneeskundig personeel der verbandgroepen mag nooit het contact verliezen met den troep. Is na afloop van het gevecht zijn taak volbracht, dan voegt het zich weder bij den troep. De gewonden moeten de taak van de verbandgroepen zooveel mogelijk verlichten, door te trachten, zich zeifin veiligheid te stellen, Extra Bijlage No. 37. I. M. T. 1916. 6

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1916 | | pagina 91