12 delijke cavalerie, dat na een kort gevecht werd terug geworpen. Nadat te 9 30 v.m. de afdeeling wielrijders was opgesloten, werd te 9.40 v.m. doorgerukt en te 11 v.m. den Poentjak bereikt. Terwijl de wielrijders en het 1ste eskadron cavalerie met de beide madsen-afdeelingen den pas bezetten, werd het R.H. 4de eskadron ter opheldering gezonden in de richting Tjiandjoer. Deze afdeeling ontving nabij paal 56 geweer- en mitrailleurvuur uit den kampongrand W. van hoogtepunt 1128 en nam daarop stelling op den W. oever van de Tji Koendoel. Toen tegen 1 n.m. nog de opmarsch werd gemeld van twee compagnieën vijandelijke infanterie, was het R H. 4de eskadron genoodzaakt op den Poentjak terug te trekken. Van een en ander, benevens van de opstelling der troepen aan den Poentjakpas, werd 1.15 v.m per motorrijder bericht ge zonden (zie bijlage V), welk bericht te 2.25 den detachements commandant te Tjikeretek bereikte De 1ste compagnie infanterie XIV had onderwijl te 12 uur 's middags kampong Toegoe bereikt. In den loop van den middag ontwikkelde zich tegenover den Poentjak de voorhoede van de blauwe partij; de aanval werd echter om het late uur niet doorgezet, zoodat het detachement Rauh zich ter plaatse kon handhaven. Cavalerie 2de eskadron, ter opheldering uitgezonden in de richting van Tjibadak, stootte tusschen paal 78 en 79 op den grooten weg op een in N. richting marcheerende vijandelijke cavalerie-patrouille, welk gevolgd werd door een groep infanterie. In den loop van den dag gelukte het deze cavalerie van uit het zijterrein ten W. van den spoorwegovergang ten Z. van Tjitjoeroeg den opmarsch waar te nemen in N. richting van een vijandelijke colonne, sterk 2 bataljons infanterie, Yï eskadron cavalerie, 2 batterijen veld-artillerie, 1 compagnie mitrailleurs en Yi compagnie genietroepen, terwijl daarna werd vastgesteld, dat deze colonne een bivak betrok te Tjitjoeroeg (bijlage VI). Een peleton van het 2e eskadron werd gedurende deze actie buiten gevecht gesteld. Dit eskadron trok in den avond achter de stelling terug en bivakkeerde te Tjiawi 2.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 16