21 Van uit de stelling bij Tjiherang pondok werd te 9.50 v.m4 mitrailleurvuur gehoord in de richting van halte Masing, terwijl om 10.5 v.m. een vijandelijke afdeeling infanterie van 10 man en om 10,25 v.m. een sectie vijandelijk infanterie werden waar genomen ten Z. van hoogtepunt 448 op den rijweg. Te 10.45 v. m. kwam de sectie mitrailleurs op motorrijwielen, welke door den A. B. ter beschikking van den detachements commandant was gesteld, in de stelling aan. Daar het terrein ten Z. en ten O. van den driesprong bij Tjiawi 2 minder geschikt werd geoordeeld voor het bieden van tegenstand, besloot de detachementscommandant, voor het geval de stelling bij Tjiherang pondok zou moeten worden ontruimd, den vijand een opmarsch langs den grooten weg naar Buitenzorg verder te bemoeilijken, door het innemen van eene flankstelling in het heuvelterrein bij Pasir Angin. Nu, na het bericht van de ontruiming van de Poentjakstelling, geen nadere berichten van het detachement Rauh waren inge komen, leek de mogelijkheid niet uitgesloten, dat dit tengevolge van een scherpe vervolging van den rijweg was afgedrongen, in welk geval de vijand wellicht reeds voor 2 uur n m. den over tocht bij Gadok 2 krachtdadig zou kunnen bemoeilijken. Bovendien was sedert 10 25 v.m. niets meer van den uit Z. richting opmarcheerenden vijand vernomen, zoodat eene poging tot omtrekking van de stelling in het Oosten, de richting van paal 48 niet onwaarschijnlijk was te achten. Deze overwegingen brachten den detachementscommandant er toe, om te 11.45 v.m. bevelen te geven voor het ontruimen van de stelling en terug te trekken op Pasir Angin. Nadat de artillerie haar stelling had ontruimd en in marschco- lonne op den rijweg was opgesteld, kreeg de 3de compagnie last het rechtervak te ontruimen en daarna de opdracht om den vijand den overgang over de Tjiliwoeng bij Moeara 1 en Katoelampa te beletten. Aan deze compagnie werd toegevoegd de sectie mitrailleurs op motorrijwielen, welke, voor het geval zij te Katoelampa niet kon worden gebruikt, weder ter beschikking van den brigade-commandant moest worden gesteld. Terwijl de reserve een opnamestelling innam 300 M. ten Z. van Bitoengpasir. werd daarop ook het linkervak ontruimd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 25