30 De commandant der 3de compagnie kreeg intusschen last een opnamestelling in te nemen nabij kampong Nagrak, op den landweg Tjibedoeg 1 - Soekaradja. Te 10 uur v.m. werd besloten de stelling bij Wates 1 te ontruimen. De B. T. kreeg opdracht over Tjiloewar en Sentoel naar Kaoem te marcheeren, de afdeeling wielrijders-strijders om den 3-sprong 2500 M. W. van Soekaradja te bezetten, terwijl de lste en 2de compagnie en de artillerie voorloopig teruggingen op Soekaradja. Aldaar meldde zich te 10.50 v.m. de majoor der cavalerie Rauh met 1H eskadron cavalerie, mededeelende, dat hij een van de brug bij Gadok 2 in N. richting oprukkende colonne ten Z. van Pr. Bodjong Hondje geruimen tijd had opgehouden Deze melding, benevens die van een commandant van een patrouille van het R. H. 3de eskadron van de le brigade werden samengevat in een bericht aan den brigade-commandant (bijlage XL). Vreezende voor een omtrekking, hetzij van uit het O. over den Pasir Bondol, hetzij van uit de richting Tjiloewar, besloot nu de detachementscommandant te 11.30 v.m. in N. richting terug te trekken en eerst weder in den Z. rand van Leuwinoetoek opnieuw weerstand te bieden. De wielrijders bezetten Tjiloewar, de cavalerie Sentoel, terwijl de 3de compagnie, door vijandelijke overmacht gedwongen, de stelling bij Nagrak moest verlaten en in N. richting terugtrok. Te 2.15 n.m. ontving de detachementscommandant ter hoogte van het woord „Babakan tjikeas" het bevel van den brigade commandant, vermeld in bijlage XLI. In afwachting van het intreden van den rustdag werd ter plaatse gebleven en, nadat de daarop betrekking hebbende orders waren ontvangen, het nachtkwartier betrokken. Uitgezonden cavalerie-patrouilles hadden intusschen waargeno men, dat te 2 uur n.m. een vijandelijke afdeeling ter sterkte van ruim 2 compagnieën met mitrailleurs door Tjiloewar in N. richting trokken en dat te 3.30 n. m. een afdeeling infanterie van meer dan één bataljon, benevens eene batterij veld-artillerie aldaar rustten. De cavalerie te Sentoel kwam te 3 uur n. m. in gevecht met blauwe infanterie en ontving tevens bericht, dat 2 pelotons blauwe cavalerie te 11 uur v. m. van kampong Pasir Karet, in N. W. richting marcheerende, waren waargenomen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 34