32 Gëde geslopen tot ter hoogte van Sentoel, waar de compagniescom mandant bericht kreeg van het eindigen van den oorlogstoestand. Te 12.15 v.m. werd het bivak der roode troepen in het Leu- winoetoek-complex bereikt, na aldus ongeveer 18 uren te hebben gemarcheerd bijna zonder rusten en voor een groot gedeelte (vooral des nachts) door het terrein. Eerst te 7 uur n.m. vielen 8 man wegens oververmoeidheid uit. Verrichtingen van de lste brigade. Door de troepen te Tjibinong werd gedurende den 23sten September aan de stelling doorgewerkt. In den loop van den dag vertoonden zich op verschillende plaatsen vóór de voorposten vijandelijke marechaussee-afdee- linden; o.a. werd om 12 uur 's middags een der veldwachten en te &1.15 n.m. het voorpostendetachement bij Nanggewer aange vallen, evenwel zonder veel resultaat. Ook door de compagnie van infanterie XX te Tjirioeng wer den te 7.30 v.m. 2 brigades vijandelijke marechaussee waargenomen. Toen om 2.15 n.m. aanraking werd verkregen met vijandelijke infanterie, trokken de voorposten vrijwillig terug om den R. vleugel der stelling naar paal 28, de plaats, aangewezen voor de alge- meene reserve. De brigade-commandant gelastte daarop het bezetten van de stellingen en het aanspannen van de batterijen. Inmiddels was verbinding gekregen met het detachement van de hoofdmacht door middel van een door den commandant van dit detachement uitgezonden V. A. K.-auto en van de patrouille, bedoeld sub 3a van bijlage XXIX, waardoor het bericht werd ontvangen, dat dit detachement dien dag vermoedelijk het bivak zou betrekken te Tjileungsir. Den commandant van het vooruitgeschoven detachement werd daarom opgedragen de teruggaande beweging te staken in den Z. rand van Leuwinoetoek 2, teneinde den driesprong in kam pong Kaoem open te houden (bijlage XLI). Van de cavalerie kwam bericht binnen, dat de vijandelijke colonne, welke gemeld was op den grooten weg Buitenzorg- Tjibinong, bivak had betrokken te Tjiloewar. Inmiddels werd kennis bekomen, dat aan den generaal-majoor P. A. Mollinger, aanwezig in het hoofdkwartier te Gëdong

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 36