43 de sectie mitrailleurs een stelling innamen nabij hoogtepunt 129 (Z. M. hoek kampong Tjirioeng), van waaruit het sawahterrein ten O. van Tjibinong 3 werd beheerscht en verbinding kon wor den verkregen met den linkervleugel van de stelling der 1ste brigade. Het detachement Collard, te 7.15 v. m. van Tjileungsir afgemar cheerd, kreeg te 9.15 v. m. bericht, dat het vooruitgeschoven detachement door overmacht werd teruggedreven ln afwachting van nadere berichten werd ter hoogte van Sitoe Selan halt gehouden, tot het bericht inkwam van het oprukken van een blauwe infanterie-afdeeling in den Z- rand van Tjiteu- reup kaler, waarop aan de voorhoede werd opgedragen in ge vechtsformatie voorwaarts te gaan (i 1.30 v. m.). Nabij den N. rand van genoemde kampong gekomen werd zij evenwel terug geworpen. Inmiddels werd de artillerie in stelling gebracht in het bedekte terrein Z. O. van Sitoe Selan en het vuur geopend op de vijan delijke artillerie en infanterie opgesteld in den N. rand van Tji- teureup kaler, terwijl aan 2 compagnieën infanterie XI i van de hoofdmacht werd opgedragen de tirailleurlinie rechts te ver lengen. Door een misverstand werd echter te veel W. afgewe ken, terwijl 2 compagnieën infanterie XI, die daarna de opdracht kregen door het bedekte terrein 'svijands linkervleugel te om vatten, evenzoo te veel naar rechts uitbogen, met dat gevolg, dat ten slotte zoowel M infanterie XII als Vi infanterie XI zicht aan sloten bij het detachement Von Raesfeld Meijer bij Tjirioeng 1 nur n. m.) Na een langdurig vuurgevecht gelukte het ten slotte de voor hoede van het detachement Collard terrein te winnen in Z. richting. Te 1 uur n.m. werd de Z. rand van Tjiteureup kaler bezet, waarna de nog beschikbare reserve (1M compagnie infanterie) werd ingezet (1.30 n.m.). Ook de artillerie veranderde van stel ling en kwam in batterij nabij den Z. rand van Tjiteureup kaler 500 M. O. van den weg, waarbij de batterij V. S. zoodanig onder vijandelijk mitrailleurvuur geraakte, dat zij haar gevechts kracht grootendeels inboette. Ten W. van de Tjikeas wikkelden de gebeurtenissen zich in- tusschen als volgt af.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 47