45 dant van de lste brigade opgedragen met 2 compagnieën infan terie XX en 1 sectie mitrailleurs op motorrijwielen van de alg. res. in vereeniging met de reeds te Tjirioeng aanwezige over de Tjikeas in O. richting ten aanval vooruit te gaan. Zooals uit het voorafgaande blijkt, trof de commandant der lste brigade nabij Tjirioeng aan: 1 compagnie infanterie XX, 1 sectie mitrailleurs, infanterie XIV en 1 sectie bergartillerie (van het vooruitgeschoven detachement) en 4 compagnieën van infan terie XI en XII (afkomstig van het detachement van de hoofd macht). Door den brigade-commandant werd het volgende gelast; infanterie XIV N. van den weg, infanterie XI Z. van den weg aanvallen in Z.O. richting, gesteund door de sectie mitrailleurs op paarden en de sectie op motorrijwielen. In tweede linie infan terie XX en infanterie XII. Nadat de aanval was ingezet, werd te 3 uur n.m. eindigen der manoeuvres geblazen. Inmiddels had zich tegenover de stelling Z. van Tjibinong het volgende afgespeeld: Te ongeveer 1 uur n.m. ontving de brigade-commandant be richt, dat de R. vleugel werd omtrokken door een vijandelijke afdeeling ter sterkte van 2 compagnieën. Terwijl de compagnie vakreserve (gemarkeerd en zonder officieren) werd ingezet, werden de omtrekkende uit de flank marcheerende compagnieën door de mitrailleurs op een afstand van 1250 tot 900 M. onder vuur genomen. Het optreden der gemarkeerde compagnie werd niet door scheidsrechters opgemerkt. Te 2.5 n.m. ontving de bevelhebber van de roode zuider troepen bericht, dat de artillerie van het rechtervak van uit Tjitjoeroeg 2 was overvallen, en kort daarop, dat ook de tirail leurlinie in den rug was aangevallen. Toen daarop blauw ook in front tot den aanval overging, moest onder zware verliezen het R. vak worden ontruimd- Aan de nog beschikbare compagnie infanterie XX werd op gedragen een opnamestelling in te nemen in den Z.W. rand Pedoerenan 4 en den commandant cavalerie L H. 3 een aanval te doen in Z. richting, teneinde de teruggeslagen troepen lucht te verschaffen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 49