57 gevoerd, is dit toen instede van versch vleesch verstrekt, terwijl het 14de bataljon infanterie dien avond de gedroogde visch van het noodration heeft genuttigd. De hoedanigheid der verstrekte levensmiddelen was voldoende klachten kwamen in betreffende de geleverde versche groenten, welke tengevolge van de onoordeelkundige wijze van verpakking waren plat gedrukt en gedeeltelijk tot rotting overgegaan. De beschuiten van het noodration werden door velen onsma kelijk (bitter en ranzig) gevonden en waren voor een deel bedorven. Bij de 2de brigade. De verpleging liet bij de 2de Brigade te wenschen over, eens deels tengevolge van de moeilijkheden, verbonden aan den aan voer van levensmiddelen met behulp van een verplegingstrein, op draagpaarden en karren, doch ook omdat de troepenafdee- lingen, in verband met de te volgen wegen, niet waren uitgerust met keukenwagens en dus eerst na aankomst van den bagagetrein een aanvang kon worden gemaakt met de spijsbereiding. Door omstandigheden kwam daarbij de verplegingstrein met het versche vleesch gedurende de eerste drie manoeuvredagen zeer laat of in. het geheel niet in de kantonnementen aan, terwijl het koken meermalen moeilijkheden ondervond door de hevige regens en het tengevolge daarvan natgeworden brandhout. Den eersten dag (21 September) kon de verplegingstrein, die te 11.45 v. m. van Tjiandjoer had moeten afmarcheeren, tengevolge van de vertraging, bij den inhuur van de transportmiddelen on dervonden, niet vóór 1.45 n. m. den marsch aanvangen, waar door eerst te 7.30 n. m. het kantonnement van de troepen werd bereikt en te 10.30 het fourageeren was afgeloopen. Den 22sten September marcheerden, tengevolge van een mis verstand, de bagage- en de verplegingstrein eerst te 1.20 n m. en 2 uur n.m. onderscheidenlijk van Tjimatjan en Tjipanas af, waar door zijniet vóór +8.45 n.m. en 11 uur n.m. de kwartieren van de brigade bereikten. Ofschoon nog dadelijk werd gefourageerd, kwam het eten toch eerst op zoodanig uur gereed, dat de meesten er de voorkeur aan gaven met een leege maag ter ruste te gaan. Ook den 23sten September ondervond de verpleging belang rijke moeilijkheden. Hoewel reeds 5.30 n. m. het bivak te Sen-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 61