59 Het den vorigen avond ontvangen versche vleesch werd 's mor gens vóór den afmarsch, goed ingezouten, in één van de ketels van den keukenwagen geborgen, In den loop van den dag werd er water bijgevoegd en de ketel verwarmd. Nog later werden ook de rijst en de groenten voor de bereiding van de soep toe gevoegd. De kok had nu verder tot taak te zorgen, dat zich bij aankomst in het kantonnement in den eenen ketel van den keukenwagen een dikke soep bevond, en in den anderen ketel kokend water, welke laatste moest dienen om daarin de rijst voor het avond maal te koken. Deze rijst kon bijgevolg in korten tijd gaar zijn, doch daar voor compagnieën, sterker dan 100 man, twee keeren moest worden gekookt, mocht de kok het water, dat hij uit den ketel moest verwijderen om de rijst te laten droog stoomen, niet laten weg vloeien, doch opvangen in petroleumblikken. Waren de rijst- bussen vervolgens uit den ketel gehaald, dan werd ditzelfde water daar weer in gedaan en aan de kook gebracht, waarna er op nieuw rijst kon worden gekookt. Wanneer deze rijst ook gaar was, tapte de kok het water, dat intusschen dik was geworden van de daarin opgeloste rijstdeeltjes, nogmaals in de petroleum blikken af, om het ten slotte te benutten voor het aanlengen van de zich in den anderen ketel bevindende te dikke soep, voor welke, nadat ook de tweede hoeveelheid rijst droog was gestoomd, de beide ketels beschikbaar waren gekomen. Op deze wijze kon drie kwartier, hoogstens één uur, na aan komst in het kantonnement de uitdeeling van soep en rijst aan de manschappen plaats hebben. Zooals duidelijk zal zijn, moet met deze bereidingswijze ge paard gaan een eenigszins gewijzigde verstrekking van de ver sche levensmiddelen (brood, vleesch en groenten zoomede brand hout.) Waar gebruikelijk is, dat iederen dag worden ontvangen de versche levensmiddelen voor het avondmaal van denzelfden, en voor het ontbijt en middagmaal van den volgenden dag, kon, nu alle manschappen van een compagnie uit den keukenwagen werden gevoed, door den brigade-commandant worden bepaald, dat de versche levensmiddelen iederen dag zouden worden ont-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 63