76 XI. Ziekenverzorging en hygiëne. Voor de geneeskundige verzorging van de troepen, waarbij geen geneeskundig personeel is ingedeeld, treffen de Partij- en Brigade (c.q. Detachements) Ctn. de noodige maatregelen. Bij iedere Brigade wordt door de zorg van den Brigade-Com mandant in overleg met den Chefarts der Brigade een tijdelijk ziekenverblijf ingericht voor ernstige lijders c q. een gebouwtje aangewezen, waarin de (verdachte) lijders aan besmettelijke ziek ten kunnen worden verpleegd. De dienst in deze ziekenverblijven wordt door den Chefarts der Brigade geregeld. Slechts in de uiterste noodzakelijkheid heeft wegzending van het manoeuvreterrein plaats. Hiertoe wordt o.m. bij elk der Brigades, uitsluitend ter beschik king der Chefartsen, een ziekenauto met ziekenverpleger ingedeeld. De zieken moeten op zoodanig uur vertrekken, dat zij nog denzelfden dag hunne eindbestemming kunnen bereiken. Zij worden naar gelang van omstandigheid en plaats van her komst naar het hospitaal te Weltevreden. Tjimahi of te Buitenzorg opgezonden. Aanvragen voor spoorwegvervoer kunnen op last van den Leider door de Partij- Brigade- of (Dets.) commandanten worden onderteekend. Zittend vervoer heeft plaats op de gewone wijze met de op de dienstregeling voorkomende personentreinen. Liggend vervoer geschiedt met dezelfde gelegenheid, evenwel in afzonderlijk daartoe ingerichte bagagewagens, waarvan twee aanvankelijk te Tjiandjoer en één te Depok zullen worden gesta- tionneerd, van welke laatste gebruik wordt gemaakt, indien vervoer per ziekenauto is uitgesloten, dan wel ingeval Depok gemakke lijker is te bereiken dan een der genoemde hospitalen. De in richting der wagons alsmede het beschikbaar stellen van materieel en ververschingsmiddelen geschiedt te Weltevreden door de zorg van den Chef van den Mil. Geneesk. Dienst. Voor geleide wordt op iederen wagon een geschikt gegradueer de van den hospitaaldienst ingedeeld, aan te wijzen uit het hos pitaal te Tjimahi.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1917 | | pagina 80