De le compagnie kreeg tot opdracht 1 sectie aan den vijand te laten en om de vleugels van de hoofdstelling bij pl. 11 heen bij pl. 12 te verzamelen. De 2e en 3e compagnie moesten bij terugtrekken uit de stelling bij pl. 11 recht achterwaarts teruggaan en weder stelling nemen in de lijn Paksilaoer Samporak, elk 1 sectie aan den vijand latende. Nadrukkelijk werd gelast voeling te zoeken met de Marechaus see op beide vleugels. De le comp. nam eerst een stelling in ten Z. van pl. 7 bij T. 166 a cheval van den grooten weg, welke stelling zij om 7.55 v. voor een oprukkende roode troepenmacht ontruimde, en vervol gens bij Bagong. Zij zond om 8.15 v. bericht, dat 1 Bat. roode Inf. met hulpwapens als voorhoede marcheerde in Z. richting langs den grooten weg en dat 1 Bat. Inf. zich langs het paar- denpad door Sidjopak bewoog. Van uit de reserve (4e comp.) bij pl. 12 werd daarop een brigade gezonden naar N. O. punt Pakembangen (N. W. van Tji- limoes). Aangezien van de Afar. geen bericht werd ontvangen en ook in die richting geen vuur werd vernomen, werd een sectie van de reserve naar Soemakeling en Kajangan gezonden teneinde de knooppunten van wegen te bezetten; bovendien werd middels den motorrijder verband met de Mar. gezocht. Nadat 3 comp". roode Inf., Mitrs. en Art. tegen Bagong waren ontwikkeld, trok de le comp. zich terug (9.35 v.), waarvan 10.30 v. door commandant Inf. XXI bericht werd ontvangen. De 2e comp. meldde (ontvangen 10.45 v.), dat 3 pels. roode Cav. te 9.15 v. de versperde brug in Tjikantjas, onder vuur van een daarbij geplaatste wacht, overtrokken. Van de le compagnie konden slechts 2 sectiën bij paal 12 om 11.50 v. worden verzameld. In hinderlaag liggende vijand. Cav. hadden haar op den terugtocht verrassend onder vuur genomen. 10.45 v. deboucheerde roode Inf. uit Beber 2 en Oostelijk daarvan. Nadat ook van twee zijden vijand, art. vuur op de stelling werd afgegeven, besloot commandant Inf. XXI tegen 12.25 n. terug te trekken tot de lijn Paksilaoer Samporak, en de Treinen naar Manis (Z. van pl. 16) te verplaatsen. 16

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1918 | | pagina 26