50 van de 4de Brigade en den commandant van het detachement Dja- tibarang (het couvert, waarin deze instructie, mocht 23 September 5 n. worden geopend) werd getracht den commandant van de 4de Brigade draadloos in te lichten omtrent den toestand en van be velen te voorzien (zie Bijlage XXXVIII). Toen om 7.30 n. nog geen verbinding was verkregen, kreeg de chef van den staf der 1ste Brigade de opdracht zich naar Kadipaten te begeven en mondeling den commandant van de 4de Brigade in te lichten. Hieraan was reeds uitvoering gegeven, toen ook nog via het draadloos station te Linggardjati verbinding met Kadipaten werd verkregen. Om 5 n. hadden 3 compagnieën Inf. XVI en de geweermitrs. den heuvelrug Z. van Goenoengkeling bereikt. In den Z. rand van Goenoengkeling werd een stelling voor 3 com pagnieën ingericht. Vijand. Inf. van ongeveer gelijke sterkte kon in bedwang wor den gehouden. Inf. 4 XVI, die over Padjambon naar Paloetoengan werd gedi rigeerd, kon laatstgenoemde plaats niet meer bereiken en bleef met het L. H. 3e esk. te Padjambon. In verband met het stelling nemen van Inf. XVI ten Z. van den in het bevel (Bijlage XXXVI) aangegeven rug, omdat het terrein volgens bericht van den commandant aldaar gunstiger was, werd een compagnie van Inf. XII gelast stelling te nemen van af den W. rand van Kroetjoek 2 tot den driesprong in Gandasoii. Na ontvangst van het bericht van den commandant van het L. H. 3e esk., dat hij zich met behulp van Inf. 4 XVI tegen een overval van 5 brigades Mar. had verdedigd, doch dat het esk., hoewel de paarden waren gered, zware verliezen had geleden, werd 1 com pagnie van Inf. XI naar den W. rand van Djalaksana gezonden om aldaar hinderlagen te leggen tegen bedoelde Mar., die naar het N. waren doorgemarcheerd. Op grond voorts van de omstandigheid, dat blijkens verkenning de weg Nanggrang Tjiniroe ongeschikt was voor Veldart., werd den batterijcommandant op T. 206 medegedeeld, dat de batterij eventueel zou moeten terugtrekken over Nanggrang naar -ó- 520

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1918 | | pagina 60