8 wanneer we slechts zorgen dat de richting van de optische as op de twee standpunten en tevens de brandpuntsafstand van het ^be zigde objectief bekend zijn. Gesteld bijv. dat het fotografisch beeld van een terreinvoorwerp zich 5 c. M. zijwaarts van het midden vertoont en de brandpuntsafstand 25 c. M. bedraagt dan wordt de grootte van den hoek tusschen de gevraagde richtingen en de hoofdrichting (nl. die van de optische as) afgeleid uit haar tangens 1/5), aannemende dat de plaat tijdens de opname vertikaal heeft gestaan. De fotograminetrie, zooals die reeds sedert meer dan 60 jaren is toegepast, kan dus beschouwd worden als een gewone voor- waartsche insnijding", zooals wij die in de landmeetkunde hebben leeren kennen. Als een groote vooruitgang moest worden beschouwd de toepassing der stereoscopie op de fotogrammetrie. De lichtstralen uit een punt naar onze beide oogen vormen samen een kleinen hoek (den zg. parallactischen hoek), welke des te grooter ,s naarmate de afstand kleiner wordt. Het stereoscopisch e eet wordt nu bepaald door den indruk van diepte, of anders gezegd van het relief van het landschap. Voor normale oogen (op onderlingen afstand van 65 m. M.) houdt het s'ereoscopisch effect op bij een parallactischen hoek van circa 30 sec overeenko mende met een afstand van 450 Meter. Sommige waarnemers bereiken een hoekje van minder dan 10 sec., d. w. z. zij kunnen stereoscopisch zien tot op een afstand van 1200 tot 1500 M. Met behulp van vergrootende lenzen kan het stereoscopisch effect evenredig vergroot worden, omdat de afmetingen van de voorwerpen, dus ook de parallactische hoeken, grooter worden Voorts kan ook de oogafstand kunstmatig worden vergroot door het gebruik van 2 prisma's, zooals die in de prismakijkers van Zeiss. Wanneer wij nog verder gaan en bovendien een inrichting ma ken, waarmede wij de grootte van den tophoek kunnen meten zijn we in staat den afstand tot het bewuste punt te bepalen. Dat is, in 't kort gezegd, het beginsel van de afstandsmeters, zooals de stereoscopische van Zeiss, de invert-telemeters en de coïncidenz-telemeters. In den afstandsmeter van Zeiss zien wij in het gezichtsveld een perspectivisch geziene schaalindeeling, die als het ware in het terrein een rij palen met afstandsgetalien afbakent, welke gele genheid geeft voor den waarnemer, vooropgesteld dat het^ste-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 12