9 reoscopisch zien hem geen moeilijkheden geeft, den afstand tot een bepaald punt met vrij groote nauwkeurigheid te meten. Enkele opgaven omtrent de te bereiken nauwkeurigheid wil ik U in herinnering brengen nl. 50 M. op 2000 M. bij 1 M. basis en 18 M. op 2000 M. bij 1 /2 M. basis (23.X vergrooting). Een soortgelijken gang van zaken zien wij nu bij de stereo- fotogrammetrie. De objectief-afstand wordt zeer sterk vergroot door nl. op elk van 2 verschillende standpunten, die honderden meters van elkander kunnen liggen, een enkelvoudige opname te doen van eenzelfde terreingedeelte. Het normale geval is daarbij dat de richtingen van de horizontaal gerichte optische assen op de 2 standplaatsen onderling evenwijdig zijn en loodrecht op de basisrichting, zoodat dus de cliché's in éénzelfde vlak zijn gelegen. Afwijkingen van dit niet a 11 ij d te verwezenlijken normale geval, brengen geen overwegende bezwaren mede, doch maken alleen de uitwerking van de cliché's moeilijker. De cliché's worden nu, na te zijn ontwikkeld, in den zg. stereo- komparator, het instrument dat daar op de tafel is opgesteld, neergelegd. In den sterk vergrootenden stereoscoop ziet men dan een plastisch beeld van het terrein, alsof men met het linker oog- op het eerste (linker) station staat en met het rechter oog op het tweede station. In elk der microscopen bevindt zich een vast merkteeken, en wel in het brandpunt van het objectief van den microscoop in het gezichtsveld zien we het beeld daarvan als een vrij in de ruimte zwevend merkteeken. De cliché's zijn in hun vlak verplaatsbaar, zoowel gelijktijdig als ten opzichte van elkaar. Wil.men het merkteeken met een zeker punt doen samenvallen, dan brengt men eerst door gezamenlijke verschuiving der 2 cliché's het linker beeld van het terreinvoorwerp in de richting van den index en verschuift daarna het rechter cliché zoodanig, dat het perspectivisch beeld van het terreinvoor werp juist tot samenvallen komt met het beeld van het merkteeken. Voor den beschouwer maakt het den indruk, alsof het landschap onbewegelijk blijft en het beeld van het merkteeken zich verplaatst. Door beweging van de drie daarvoor bestemde schroeven kan nu elk willekeurig punt van het terrein met het merkteeken worden aangeraakt. Uit de meetbare verplaatsing van het rechter cliché ren opzichte van het linker kan de afstand tot een bepaald doel nauwkeurig worden afgeieid, de gezamenlijke verplaatsing van de beide cliché's bepaalt de zijdelingsche richting en op soortgelijke

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 13