10 wijze kan de hellingshoek en daarna met behulp van den gevonden afstand het hoogteverschil worden afgeleid. Ik hoop dat deze enkele mededeelingen, welke straks nog door eenige op het doek te brengen figuren zullen worden verduidelijkt voldoende zijn geweest om U een idee te geven van den gang van' zaken bij de fotografische terreinmeting en meen ik verder te kunnen volstaan met in algemeenen zin den verderen ontwikke lingsgang te schetsen. Een bezwaar van het gebruik van den komparator was nog steeds, dat men slechts punt voor punt kon construeeren, waarvoor 5 a 6 minuten per punt noodig waren en dat men ook de hoogte lijnen slechts kon teekenen door interpolatie, d. w. z. aan de hand van de berekende hoogtegegevens van een aantal punten. Fouten waren uiteraard bij de verschillende berekeningen ook niet geheel uitgesloten. Al deze bezwaren werden overwonnen door de inge- nieuse uitvinding van den Oostenrijkschen Majoor VON OREL die den stereokomparator in verbinding bracht met een auto matisch kaarteeringsapparaat. Zijn gedachtengang was daarbij de volgende Stelt men het verplaatsbare merkteeken meermalen m op een bepaald punt van het terrein, dan ziet men telkens de sleden (platenhouders) van den komparator nauwkeurig in den- zellden stand terugkeeren. Daaruit volgt, dat door de beweging van de beide cliché's gezamenlijk en die ten opzichte van eikaap met behulp van hefboomen en scharnieren over te brengen op een teekenstift, het mogelijk moet zijn de plaats van een bepaald punt van het plastisch terreinbeeld, zoodra dit samenvalt met het merk teeken, automatisch op een teekenjjJank aan te geven. Dat voor de verwezenlijking van dit denkbeeld tal van moei lijkheden te overwinnen zijn geweest, ligt voor de hand, doch aan de U allen bekende fabriek van Zeiss in Jena, die een schitterende reputatie geniet niet alleen op optisch gebied, doch ook voor de vei vaardiging van nauwkeurigheids-instrumenten, is het ten slotte gelukt een automatisch kaarteeringsapparaat in elkaar te zetten, waarmee verrassende uitkomsten zijn verkregen. Deze zg. stereo autograaf, die ik ook straks op het doek zal vertoonen, maakt alle voordien noodige reken- en constructie-arbeid overbodig. Niet alleen elk punt afzonderlijk, doch ook alle op het perspectivisch teireinbeeld zichtbare lijnen (wegen, rivieren, bosch- en cultuur- gienzen, terreinafscheidingen) kunnen automatisch op het teeken papier worden overgebracht. Ook de voor de terreinvoorstelling

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 14