11 zoo onmisbare hoogtelijnen kunnen automatisch en op eiken gewenschten onderlingen afstand op de kaart worden overgebracht en dat met een te voren niet te bereiken nauwkeurigheid. Het zal U duidelijk zijn, dat de stereo-autograaf door de topografen in alle deelen der wereld als een buitengewoon groote aanwinst werd begroet. Het uitbreken van den oorlog in 1914 heeft remmend gewerkt op de algemeene invoering van de methode, maar thans zijn de bezwaren grootendeels opgeheven en kan worden verwacht dat men overal de stereo-autogrammetrie naast de oudere bestaan de methoden zal gaan toepassen. ik wil thans Uwe aandacht vestigen op enkele voordeelen en nadeelen van de methode, welke ook in de als bijlage aan het verslag afzonderlijk toe te voegen Nota zijn opgesomd le. Grootere snelheid van de opmeting. in Oostenrijk-Hongarije bracht een ploeg, bestaande uit 2 personen, met enkele hulpkrachten, in een enkele tournee van 6 weken 800 K. M2 in cliché. Nemen wij aan, dat het verwerken tot kaarten ongeveer evenveel tijd vordert als de terreinarbeid, dan komen we tot een gemiddelde arbeidsprestatie van ca. 140 K. M2 per maand en per man. Ter vergelijking diene, dat volgens de gebruikelijke methode een geoefend opnemer in bergterrein op dezelfde schaal (1 25.000) 8 K.M2 in kaart kan brengen, waarbij te rekenen valt op 12 a 14 dagen terreinwerk. Nog sterker spreekt het volgende Eén persoon 6 dragers) bracht in 33 dagen 360 K. M2 in Dachtstein op 1 20.000 (met 42 basislijnen) in beeld. Deze, naar ik meen, nog onovertroffen prestatie staat op naam van den hier in ons midden aanwezigen Dr. Lüscher, dien de Voorzitter reeds bij den aanvang der Vergadering bij U heeft ingeleid. Bij de fotografische methode wordt alzoo de terreinarbeid tot een minimum beperkt, men brengt als het ware het terrein mee naar huis en kan dan verder in de teekenzaal de meting en kaar- teering bewerkstelligen. 2e. Nauwkeurigheid. Bij een nauwgezette proefneming in Frankrijk werd bevonden dat de horizontale verschillen bij kaarten, opgenomen zoowel op de nieuwe als de oude methode, zoo klein waren, dat zij buiten beschouwing konden blijven en dat de hoogteverschillen binnen de Meter bleven, vergeleken bij de uitkomsten van een nauwkeurige waterpassing.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 15