12 De automatisch geteekende hoogtelijnen geven uiteraard veel nauwkeuriger de vormen van het terrein weer, dan die door interpolatie worden gevonden bij de gewone methoden, nl. tachymetrie en waterpassing. Eenige achtereenvolgende teekeningen van dezelfde hoog telijn door verschillende bewerkers van den autograaf, bedekken elkaar volkomen, hetgeen een afdoend bewijs is voor de nauwkeurigheid. 3e. Grootere bruikbaarheid. De kaarten zullen minder afhankelijk zijn van de bekwaamheid en van den terreinblik van den opnemer en zullen, vooral door de betere hoogtelijnen, meer geschikt zijn voor wetenschappe lijke onderzoekingen (geologie, physische geografie). Bij de bestudeering van een kaart van bergterrein ziet men thans veelal een opvallend verschil in teekening van verschil lende gedeelten, indien meerdere opnemers aan de kaart hebben gewerkt. Bij de kaarten volgens de nieuwe methode is uiteraard de persoonlijke opvatting van den opnemer geheel uitgeschakeld. 4e. De mogelijkheid om de kaarten te contro leeren en om een kaart op grootereschaal dan de oorspronkelijke te vervaardigen. Een nieuwe bewerking van het fotografisch beeld van het ter rein geeft onmiddellijk het gevraagde. Bij de thans gebruikelijke methoden is de vergrooting van een bestaande kaart ongewenscht en een nieuwe bewerking van het meetwerk leidt vaak niet tot het doel, omdat bij de meting veelal geen rekening is gehouden met de grootere schaal. Uit een wetenschappelijk oogpunt zijn de nieuwe kaarten, zoo als reeds gezegd, van het hoogste belang voor de studie in ge- omorphologischen en geologischen zin. Erosieverschijnselen, vulkanische verschijnselen, de hydrologie en zelfs de botanische geografie zullen met vrucht kunnen worden bestudeerd op de nieuwere, meer nauwkeurig de terreinvormen weergevende kaar ten, maar vooral op het perspectivisch beeld van het terrein, het welk de cliché's ons verschaffen. Ook bewegende doelen kunnen, na te zijn gefotografeerd, in den autograaf in beeld worden gebracht (waterbewegingen). Bij de wetenschappelijke expedities zal het meevoeren van een stereo-phototheodoliet voor het nemen van photografische opnamen van het terrein, van buitengewoon groote waarde zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 16