- 13 De hydrografische dienst zal de methode met veel vrucht kunnen toepassen bij het kaarteeren van kustlijnen, door bijv. van uit de twee uiteinden van het schip gelijktijdig met een stereophototheodoliet, op afstanden tot op 10 a 20 K. M. het land in beeld te brengen. Uit een militair oogpunt dient gewezen te worden op het groote nut dat de gemakkelijk te vervaardigen en meer nauw keurige krijgsspelkaarten bij de tactische oefeningen op de kaart zullen kunnen opleveren. De bestaande krijgsspelkaarten zijn steeds onbetrouwbaar, omdat zij verkregen zijn door vergrooting van bestaande kaarten, waarbij c.e tusschenliggende hoogtelijnen eenvoudig zijn gefantaseerd, en kleine details, bijv. ravijnen van 20 M. breedte en geringe terreinverheffingen geheel zijn weggevallen. De kaarten van de omgeving van versterkte plaatsen en stel lingen zullen belangrijk in waarde stijgen, een voordeel dat voor de verdediging niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Nauw keurig zal men daarop kunnen nagaan welke terreinstrooken zich voor een aanval zullen leenen en welke niet. Nog beter dan uit de kaarten zal dit kunnen blijken uit de perspectivische beelden van het terrein, beschouwd met behulp van een stereoscoop. De schootsverheid bij marine-vuur is met nauwkeurigheid te bepalen, door een stereoscopische opname van den aanslag (het opstuivende water) in den stereo-autograat uit te meten. Voor de ingenieurs-wetenschappen is het voordeel van de nieuwe kaarten al even groot, zoo niet nog grooter. De kaarten zullen n. 1. een betrouwbaren grondslag kunnen vormen bij alle mogelijke voorontwerpen voor spoorwegen, wegen, kanalen, irriga- tiewerken enz. in geaccidenteerd terrein. De opgenomen cliché's zullen niet alleen in staat stellen het juiste tracé beter vast te stellen, maar de situatiekaarten op groote schaal (1:1000 of 12C00), welke van die cliché's kunnen worden vervaardigd, zullen uitstekende diensten kunnen doen bij de uitvoering zelf van de technische werken. Na de groote voordeelen, verbonden aan de invoering van de stereo-autogrammetrische methode van terreinopneming te hebben opgesomd, lijkt het gewenscht ook nog in 't kort na te gaan welke moeilijkheden zich bij de toepassing van de methode kunnen voordoen. In de eerste plaats dient opgemerkt, dat niet alle terreinen geschikt zijn voor de toepassing. De eisch, dat er een aantal punten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 17