17 bezwarende factoren. Als ik U geheel wilde verk'aren hoe de moeilijkheden worden overwonnen, zou ik geruinren tijd Uwe aandacht in beslag moeten nemen en mijn toevlucht dienen te nemen tot vergelijkingen van den vierden graad, Taylor'sche reeks en differentiaalformules. U zult wel goedvinden dat ik die verklaring achterwege laat en volsta met slechts een enkele opmerking terzake temaken en een der wijzen van uitwerking aan te geven. Voor het „uitmeten" van een cliché heeft men beslist noodig de ligging en hoogte te weten van minstens 3 op de plaat voorkomende punten. Daaruit worden dan afgeleid, met behulp van de evenvermelde ingewikkelde formules of wat eenvoudiger is, volgens een benaderingsmethode, de coördinaten van de standplaats en vervolgens de helling en de zijdelingsche draaiïng van de optische as. De bewuste plaat wordt nu in zijn juisten opnamestand neergelegd en op brandpuntsafstand daartegenover een objectief opgesteld. Als nu achter het cliché een lichtbron en tegenover het objectief een theodoliet wordt geplaatst, dan wordt het mogelijk de horizontale en vertikale hoeken van de uittredende lichtstralen direct te meten. Het is zonder meer duidelijk dat dit juist de hoeken zijn, die men voor de kaarteering van het bewuste terreingedeelte noodig heeft. Ziedaar in het kort de g^ng van zaken bij een der methoden voor het verwerken van luchtfoto's tot kaarten. Wat te voren door mij in het algemeen is gezegd over het nadeel van uit foto's samengestelde kaarten, dat zij vaak zeer onvolledig zullen zijn, geldt slechts in zeer geringe mate, indien de opname uit een vliegtuig heeft plaats gehad. Wanneer men de vliegrichting zoodanig kiest, dat men telkens een bepaalde strook fotografeert en de strooken gedeeltelijk over elkaar heen val len, behoeven gapingen niet voor te komen. Aan het begin en aan het eind van de opneming dient men dan de onderlinge ligging van 3 punten door driehoeksmeting of op andere wijze te bepalen als grondslag voor de kaart. Bij uitgestrekte landstreken behoort als controle op de schaal van de kaart die meting ook op enkele meerdere plaatsen te geschieden. Als eindresultaat kan men dan een aaneengesloten kaart van het geheele terrein verwachten, welke ons een getrouw beeld zal geven van het bergstelsel, van den loop der rivieren, van de nederzettingen der bevolking. Wanneer wij bedenken met hoe weinig moeite, betrekkelijk al-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 21