18 thans, dit resultaat kan worden verkregen en we daarbij eene vergelijking maken met de groote fysieke inspanning gezwegen nog van de enorme kosten en het groote tijdverlies noodigom op andere wijze eene exploratie uit te voeren (men denke aan Nieuw Guinee) dan vertrouw ik dat U mijn conclusie zult beamen, dat wij hier in Indië de luchtfotogrametrie noodig, broodnoodig hebben. Ik verlies niet uit het oog, dat het doel van eene explo ratie zich niet uitsluitend beperkt tot het verzamelen van karto- grafische gegevens, maar ik ben van meening, dat het bezit van een kaart bij den aan vang van eene „landverkenning" een onschatbaar voordeel moet worden genoemd. In deze meening sta ik, zooals begrijpelijk is, niet alleen. Kort geleden stelde bijv. een in de buitengewesten geplaatste houtvester aan het Leger bestuur de vraag of Indië niet op soortgelijke wijze in kaart kon worden gebracht als Polen, dat in 1915 in 6 weken tijds door een vijftal Duitsche aeroplanes werd opgenomen. Hij aarzelde niet het een „verlossing" te noemen, als zoo iets mogelijk zou blijken en motiveerde deze uitspraak als volgt „Om eenigermate een beeld te kunnen ontwerpen van de „houtvoorraden in Indië, is het noodig om te weten hoeveel op pervlakte met bosch begroeid is en ook of er een bosch van „kreupelhout voorligt of een opgaand bosch. Voor de reservee ping van bosch in de bergen, voor het nagaan van de begroeiingen „der berghellingen, voor de bestudeering van een terrein, dat in „erfpacht wordt aangevraagd, zijn thans maandenlange tournées „noodig, die nog niet tot een juist overzicht leiden". „Van de opname stel ik me dan ook voor (geleid door de „luchtkieken in de geïllustreerde bladen) dat de terreinvorm in „eens opgebracht kan worden, dat uit te maken zal zijn (des- „noods door een houtvester) wat voor soort bosch men voor „heeft, hetgeen door bestudeering der kroonverhoudingen der „boomen waarschijnlijk niet zoo heel bezwaarlijk zal zijn". „Indien zoo'n opname bijv. elke 10 jaar kon geschieden, zouden „hieruit de veranderingen in cultureel gebruik van den grond „blijken, die voor land- en boschbouw van niet aan te geven „waarde zijn." Hoewel ik het met den enthousiast gestemden houtvester in zooverre oneens ben, dat een dergelijke opneming van Java door mij vrijwel overbodig wordt geacht, deel ik volkomen zijn meening, dat de buitenbezittingen een uiterst dankbaar object vormen voor

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 22