19 - een nauwkeurige opneming van uit de lucht. Wanneer men mij vraagt of verwezenlijking van het denkbeeld in de allernaaste toekomst mogelijk is, dan moet ik daarop tot mijn spijt een ontkennend antwoord geven. Wel zijn, theore tisch gesproken, alle moeilijkheden opgelost en heeft men ook reeds vele practische resultaten verkregen, doch geheel gereed voor toepassing op groote schaal is men nog niet. Ik kan dit men een enkel voorbeeld toelichten. In Saksen werd in September 1920 een interessante vergelijkende proef genomen. Een oppervlakte van d 6 K. M2 zwaar geacci denteerd terrein in het Reuzengebergte werd eerst door een bekwaam opnemer van de Saksische „Landesaufnahme in den tijd van 3 weken op een schaal van 1 25.000 in kaart gebracht. Daarna ging Prof. HUGERSHOFF uit Dresden aan het werk hij klom in een vliegtuig, vloog tweemaal over het bewuste terrein en was na 2 uren teruggekeerd, medebrengende 2 foto's. Na een dag te hebben gecijferd, plaatste hij de foto's in zijn zg. „autokarto- graaf' en haalde na 4 uren arbeid de geheel in potlood voltooide kaart uit het apparaat. Toen men daarna de beide kaarten met elkander ging vergelijken, bleken ze elkaar volkomen te bedekken. Voorwaar een prachtig resultaat, hoop gevend voor de toekomst. Daartegenover staat echter een andere uitkomst, die met de eerste in lijnrechten strijd is. Onder onmiddellijk toezicht van den Kolonel LUIJMES, Chef van de afdeeling Hydrografie van de Marine, en van mij, werd in 1920 een proef genomen met de op neming van Zeeuwsch Vlaanderen en Walcheren, ook volgens de methode HUGERSHOFF. Na lang wachten kwam eindelijk in Februari '21 een stukje kaart te voorschijn van het kustgedeelte tusschen Neuzen en Cadzand ter lengte van 25 K. M. Bij nameting en vergelijking met de topografische kaarten, bleek echter op verschillende plaatsen de schaal volstrekt niet dezelfde de kaart vertoonde afwijkingen van ruim 10 en verschillen in oriënteering der afzonderlijke platen van ruim 5°. Dit enkele voorbeeld bewijst duidelijk dat de zaak nog niet in een zoodanig stadium van ontwikkeling verkeert, dat zij bij ons op ruime schaal en dadelijk kan worden toegepast. Uitwerking van foto's, genomen uit vliegtuigen, tot kaarten, welke aanspraak maken op nauwkeurigheid, is voor ons in Indië vooralsnog uit gesloten. Wij missen de automatische kaarteeringsapparaten en opzending van de cliché's naar Europa om ze te laten uitwerken,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 23