20 belooft voorloopig geen resultaat. Uitwerking van de gegevens met een komparator, welke minder routine vereischt van het personeel dat er mee werkt, blijft echter wel mogelijk, maar eischt belangrijk meer tijd. Stelt men zich echter tevreden met schetsmatige over zichtskaarten, dan staat de zaak geheel anders en kunnen reeds thans zeer waardevolle resultaten worden verkregen. Er zijn nog tal van onbekende landstreken in onzen archipel, niet alleen op Nieuw Guinee, maar ook op Celebes, Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo en in de Molukken, waar het juiste inzicht ontbreekt omtrent het beloop der rivieren en bergruggen. Mocht het mogelijk zijn met land- of met watervliegtuigen systematisch volgens een vooraf opgemaakt plan het Oostelijk deel van den Archipel te exploreeren, dan zou ik dit van harte toejuichen. Ik kan er voor instaan, dat ook zonder ingewikkelde berekeningen en gecompli ceerde apparaten het mogelijk zal blijken aan de hand van de aan den topografischen dienst toe te zenden, van uit de lucht genomen stereo-foto's waardevolle schetskaarten samen te stellen. Ik kan niet beoordeelen of de organisatie van den vliegdienst een dergelijk gebruik van vliegeniers en vliegtuigen zou toelaten en ook niet of er uit een vliegtechnisch oogpunt onoverkomelijke bezwaren zullen zijn, maar wel ben ik er van overtuigd, dat op die wijze voor het kostbare oorlogsvliegwezen, hetwelk nu eenmaal absoluut nood zakelijk is te achten zoo lang wij ons voorstellen met een georga niseerde weermacht een eventuëelen vijand het bezit van ons „grooter Nederland" te betwisten, in tijd van vrede een uiterst nuttige taak zou zijn weggelegd. Het tweede gedeelte van mijn voordracht eveneens in enkele punten samenvattende kom ik tot de volgende conclusiën le. Een dadel ij ke toepassing in Indië van de stereo- autogrammetrie moet, vooral met het oog op de be hoeften voor de technische diensten, bepaald worden aan bevolen. Wel is het een nadeel, dat de „Stereographik Gesellschaft" voorloopig nog geen filiaal hier te lande heeft en de cliché's derhalve ter bewerking naar Nederland moe ten worden opgezonden, doch de daaraan verbonden vertra ging van 3 maanden lijkt mij niet onoverkomelijk. 2e. Een plan om de geregelde opmeting van de bui tengewesten te bespoedigen door een fotogrammetrische op neming van uit vliegtuigen acht ik op dit oogenblik

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 24