21 en ook voor de naaste toekomst, beslist v o o r b a r i g. In- tusschen dient de zaak reeds thans te worden voorbereid. Aanschaffen van enkele camera's en het doen van proefop- namen verdient dus ten zeerste aanbeveling. 3e. Zoo mogelijk worde al dadelijk een begin gemaakt met de voorbereiding van een exploratie met behulp van vliegtuigen van de daarvoor in aanmerking komende land streken, voor zoover zij althans in afzienbaar tijdperk niet voor een geregelde opneming op de gewone wijze in aan merking komen. De op die wijze te verkrijgen schets kaarten zullen zeer zeker betrouwbare aanwijzingen ge ven bij het zoeken naar nieuwe hulpbronnen, welke van groote waarde zullen kunnen blijken voor de verdere ont wikkeling van de eilanden van onzen Archipel. Aan het eind gekomen van mijne beschouwingen wil ik thans overgaan tot het demonstreeren van enkele lichtbeelden als aan vulling van hetgeen door mij is verteld. Gebruik makende van de toestemming van onzen Voorzitter wil ik gaarne Dr. LÜSCHER, waarvan U reeds 't een en ander hebt gehoord, uitnoodigen de explicatie van hetgeen op het doek zal worden vertoond, van mij over te nemen- De cliché's zijn namelijk zijn eigendom en welwillend door hem ter mijner be schikking gesteld. Dank zij ook de groote theoretische kennis en de uitgebreide practische ervaring, waarover Dr. LÜSCHER be schikt, is hij beter dan ik bevoegd de wenschelijk te achten toelichtingen te geven. Daarna werd overgegaan tot het vertoonen van een dertigtal lichtbeelden, die op aanschouwelijke wijze deels de theoretische zijde van het vraagstuk verduidelijkten en toonden welk een veelvuldig gebruik voor verschillende doeleinden van de auto- grammetrie reeds is gemaakt en anderdeels een indruk vermochten te geven van de apparaten, waarmee uit vliegtuigen de foto's worden genomen. Na afloop daarvan werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Daarvan werd gebruik gemaakt door den Luitenant ter Zee 2de klasse BUEN1NCK, hoofd van den Marine Luchtvaartdienst, die er op wees dat bij het gelijktijdig fotografeeren op de beide uiteinden van een in beweging zijnd schip de resultaten vermoedelijk toch wel teleurstellend zouden zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 25