2 zware en tot dusverre tevens hoogst ondankbare moet worden genoemd. Voorheen was men aangewezen op de binnenkomende berichten van vooruitgeschoven cavalerie of van andere uitgezon den afdeelingen, op mededeelingen van spionnen en krijgsgevan genen. Een indruk van sterkte en toestand van de vijandelijke strijdkrachten moest veelal ten deele worden afgeleid uit de han delingen van die tegenpartij. Vaak was ook een openlijk uitge voerde verkenning, dus een gevecht, het eenige middel om zich de noodig geoordeelde gegevens te verschaffen. Thans is de toestand dan toch een geheel andere en wel als een onmiddellijk gevolg van de reusachtige ontwikkeling van de vlieg techniek tijdens den jongsten oorlog. Een bevelhebber van een behoorlijk uitgeruste troepenmacht, die dus natuurlijk over vlieg tuigen beschikt, zal zich voortaan schromelijk verongelijkt voelen, als hij zich met zoo weinig gegevens zal moeten vergenoegen bij het opmaken van zijne bevelen. Hij verwacht nu van zijne vliege niers gegevens omtrent juiste plaats van voorhoede en hoofdmacht van den vijand en van hun vermoedelijke sterkte, aanwijzingen omtrent mogelijke troepensamentrekking op een der vleugels, berichten omtrent de opstelling van de batterijen van den tegen stander, enz., enz. Maar al verwacht hij die gegevens te zullen krijgen, de groote vraag blijft het ook nu nog of aan zijn billijke wenschen kan worden tegemoetgekomen. Ook nu weer valt rekening te houden met het natuurlijk streven van de tegenpartij om te belemmeren datgene wat wij zelf gaarne zouden wenschen. De verkenning van uit de lucht zal dus op alle denkbare wijzen bemoeilijkt worden de waarnemer zal zijn werk niet ongestoord kunnen verrichten, misschien zal hij zelfs al zijn aandacht hebben te wijden aan eigen verdediging. Het ligt dan ook voor de hand, dat men in den laatsten oorlog er toe is gekomen het waargeno- mene vast te leggen op een gevoelige plaat, m. a. w. gebruik te maken van de fotografie. De subjectieve indrukken van den waarnemer werden dus vervangen door de objectieve gegevens, die het cliché ons geeft, m. a. w. het getrouwe beeld van het terrein werd door den waarnemer overgelegd. Wij zagen geleidelijk dan ook aan alle fronten, dat de vliegtuigen werden uitgerust met camera's, en daaronder van zeer verschillende typen. Bij de firma GOERZ in Berlijn zag ik o. a. de automatisch werkende zg. Messtersche Reihenbildner, ingericht voor films,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 6