- 3 - waarbij de camera was ingebouwd en opgehangen in een car- danusring om te verkrijgen dat de optische as zoo goed mogelijk vertikaal blijft. Bij de „Preuszische Landesaufnahme" hoorde ik echter dat deze toestellen niet ten volle aan de verwachting hadden beantwoord en dat vooral de automatische werking van het apparaat te wenschen heeft overgelaten. De zg. „Luftbild Gesellschaft" te Berlijn, een particuliere maatschappij, heeft, voortbouwende op de ervaring tijdens den oorlog opgedaan, een nieuw toestel in gebruik gesteld, dat zoowel voor platen (24 X 30) als voor films is ingericht en naar ver kiezing automatisch kan werken, dan wel met de hand in beweging wordt gebracht. Voor het oogenblik afstappende van de fototechnische uitrusting, wil ik eerst de vraag beantwoorden welk gebruik van de luchtfoto's kan worden gemaakt. Al dadelijk moet worden erkend dat op het eerste gezicht niet zoo erg veel op zoo'n cliché of op een afdruk daarvan te zien is. Men moet die foto's leeren „lezen" en dat is nu eenmaal niet zoo erg gemakkelijk. Waar wij in het dagelijksch leven gewend zijn met onze oogen een dubbel beeld op te vangen en dus stereoscopisch te zien, blijft het voor het gros van ons uiterst moeilijk uit een enkele vlakke projectie van een voorwerp een goeden indruk te vormen van de afmetingen en verhoudingen. Daarom juist ondervinden we moeilijkheden bij het raadplegen van een kaart, d. i. een horizontale projectie van het terrein, zoodra we levens ons een beeld wenschen te vormen van het vertikaal relief. Een vlakke foto zegt ons bijna niets, zij begint echter voor ons te leven, zoodra zij in den vorm van een stereo-foto ons een plastisch beeld geeft. Het natuurlijk gevolg daarvan is geweest, dat ook bij de verken ningen later geen genoegen werd genomen met enkelvoudige foto's, doch dat een stereoscopisch ruimtebeeld werd geëischt. Om dat te verkrijgen, koos men nu de tijdruimte tusschen twee achtereenvolgende opnamen zoodanig, dat de beelden elkaar min stens voor de helft overdekten en dus elk terreindeel op twee verschillende cliché's werd gefotografeerd. Dusdoende had men in de eerste plaats controle, maar wat belangrijker was, men kon in een stereoscoop zich een verrassend duidelijk perspectivisch ruimtebeeld verschaffen, gelegenheid gevende elke voor ons belangrijke bijzonderheid (loopgraven, batterijstellingen, enz.) met

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1921 | | pagina 7