99 was tevens een vermeerdering van artillerie noodig en moest het vrijgekomen geschut door zwaar terrein langs slechte wegen door reeds vermoeide krachten verplaatst worden. De 12e divisie, die het eerst weer geordend was, zou op 7 Januari den aanval inleiden met de verovering van een als saillant uitspringend Engelsch veldwerk, waarin artillerie was opgesteld, en dat den eigelijken aanval zou kunnen flankeeren, gelegen op den uitersten rechter vleugel der Turken. Toen kwam te midden der taktiek weer eens een episode van onaan genaam karakter, bemoeizieke z.g. regeerings-orders, zooals de .oorlog die in elk der legers heeft laten zien. Op 5 Januari beval het Turksche hoofd kwartier, dat van het 5e Leger van L. v. S. negen divisies naar Thracië zouden gezonden worden. Van het 2e leger, dat nog gesloten in Thracië beschikbaar was, werd niets afgenomen. Ónder mededeeling van den stand van zaken vroeg L. v. S. intrekking van die order of zijn ontslag. Het poli tieke antwoord was, dat die order niet zoo gegeven was en op een vergissing bij het vertalen berustte! •In die dagen scheen tevens het vijandelijk artillerievuur te verzwakken, v/at het landgeschut betreft, terwijl het scheepsgeschut verhoogde activiteit toonde. De aanval van de 12e divisie had slechts een gering succes, en onder vond een grooten tegenstand, niettegenstaande de Turken een 2 tal mijnen hadden laten springen. Dit gevecht kostte den Geallieerden (d.w.z. uitsluitend Engelschen) 5 officieren en 130 man. Het waren weer de tijd verslin dende karaktereigenschappen van den loopgravenoorlog, die maakten, dat na dezen mislukten aanval, de Turken niet onmiddellijk opnieuw konden op treden. Het uitblijven van een verder offensief baart dan ook weinig verwon dering, al zijn er geen gedetailleerde gegevens ter verklaring te vinden. Maar wel is het onbegrijpelijk, dat thans weer niets gemerkt werd van het aftrekken der Engelschen in den volgenden nacht. Liman von Sanders kon daarop voorbereid zijn en was dat natuurlijk ook. Het tegengestelde is onaannemelijk. Die türkischen Truppen der Süd- front wurden immer erneut auf die gröszte Aufmerksamkeit für Anzeichen einer Nachtlichen Raumung hingewesen. Laufbriicken wurden allerorten bereitgestellt, urn ein schnelles Uberschreiten der feindlichen Graben auch durch Artillerie zu ermöglichen. In der Nacht vom 8 zum 9 Januar raumte der Feind den Südabschnitt. Die türkischen Truppen folgten sofort, als das Feuer aus den vordersten Graben vom Feinde nicht mehr erwidert wurde. An einzelnen Stellen kam es noch zu blutigen Zusammenstöszen aber im groszen und ganzen war trotz aller unserer Aufmerksamkeit der Abzug dem Feinde auch hier gegltickt! Opgemerkt moet worden, dat waar men hier te kiezen had tusschen "de kans, dat de vijand ongemerkt zou wegslippen en dat hij bij een aanval waakzamer zou blijken, dan men wel wenschte, men aan Turksche zijde zich niet nagenoeg uitsluitend had moeten verdiepen in een uit den aard der zaak zoo rustig mogelijke voorbereiding van een grooten aanval (waarvan de inleiding bovendien al mislukt was), doch dat men voortdurend had moeten sondeeren met kleine doch krachtige prikken. Dan was men er zeker van geweest, dat een stille verdwijning, zooals op het andere front, niet gelukt zou zijn. Of was men in oververmoeidheid en besef van onvoldoende kracht voor een definitieve overwinning, achteraf maar blij, als het den Engelschen kon gelukken stil weg Je komen? Een geweldigen klap konden de Turken niet geven en een poging daartoe zou de eigen hand meer pijn doen, dan den geslagenen. Het einddoel van de operatie een nevenoperatie ten slotte was hier minder de toch niet bereikbare vernietiging van 's vijands strijdkrachten, als wel het vrijmaken van het terrein. Het eerste was onbereikbaar, het tweede kon als het ware van zelf komen. De mogelijkheid werd door sommigen in Constantinopel niet onwaarschijnlijk geacht, dat de Engelschen Sedd-el-Bahr als steun punt voor latere ondernemingen zouden willen behouden, men sprak van een tweede Gibraltar. Bij Liman von Sanders echter bestond deze opvat- ZP zich slechts langzaam wenden aan de kale bergen en de zee, het se.hapen- vleesch met rust en nlj-jven. Die Tatsae.he, daRz der Offizier sieh riel sehueüer und leichter ganzlich veranderten VerhÉiltnissen und Lebensbedingungen anpaszt, zeigte »ieh auch hier."

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 103