102 danige vertraging en stoornis bij de ontscheping bracht, dat het front van 8000 yards ruim 7 K.M. dus, door nog geen 14000 man moest vastgehouden worden gedurende eenige dagen, indien men uitsluitend rekende op X en Bully Beach. W en V waren veel gunstiger gelegen voor wat betreft de meer en meer doorkomende noordelijke winden (niet voor ZWwind). Daarom werd besloten slechts 17000 man over te laten voor den laatsten nacht met een 50-tal kanonnen, alles bestemd voor V en W. Doch op verlangen van de marine, die inplaats van het in de bedoeling liggend gebruik van de beetles meende jagers langs de gestrande schepen te kunnen leggen, werd dit plan nog eenigermate gewijzigd, waarbij wel is waar X niet ge bruikt werd, doch toch nog de laatste afdeelingen bij Gully beach zouden inschepen1). Een en ander bracht een massa werk met zich om de detail regeling kloppend te krijgen. Deze was in den morgen van 7 Januari ge reed. Dien middag openden de Turken een heftig artillerievuur tot 5 uur nam. Terwijl de beschieting op zijn hevigst was, deden de Turken 2 mijnen springen bij Fuseliers Bluff (3.30 nam.) Aan de verbindingsloopgraven en de telefoonlijnen had het artillerievuur veel schade toegebracht en tegelijk bleek nu dat de Turksche loopgraven zwaar bezet waren. De Turken be gonnen hier een aanval, (zie blz. 99). Zooals boven reeds vermeld mislukte die aanval van de 12e divisie: er stiesz auf sehr starken Widerstand. Aan Engelsche zijde verloor men eenig terrein, wat begrijpelijk is, als men bedenkt dat reeds het gros der artillerie was teruggehaald en men in hoofdzaak op steun van de marine ïvas aangewezen. Het afslaan van een aanval kort voor d-» ontruiming was een gunsige omstandigheid voor de Engelschen en kon bij de Turken het idee vestigen, dat een ontruiming nog verre was. De 8e was een mooie dag en hoewel de barometer achteruit liep, be sloot men dien nacht de ontruiming te voltooien. De 13e en 29e divisie zouden naar W. gaan, de 52e en R.N.D. naar V. De eerse ploeg bedroeg voor W. 4000 man en voor W. 3200; de 2e voor W. 3246 en voor V. 2795; de 3e voor W 1596 en voor V 1611. Tegelijk met die ploeg zouden 670 man bij Gully Beach inschepen. De le ploeg zou inschepen tusschen 7 en 7.30 nam. en de 2e tusschen 10.30 en 2 uur nam. Voor de 2e ploeg was geen uur vast gesteld, doch alle deelen zouden om 11.45 de loopgraven verlaten. De bij zondere dekking voor V en W was opgedragen aan 600 man van de 29e Divisie en 400 van de R.N.D. Maatregelen waren genomen voor het ver nielen en verbranden van achtergelaten voorrraden, die ditmaal veel grooter waren dan bij Anzac-Suvla, omdat tot het laatst er op gerekend werd, dat er vertraging zou kunnen ontstaan. Om 7 nam. werd het hoofd-kwartier ingescheept a.b. van de Triad, die met telegraaf- en telefoonkabels verbinding had met den wal. Het inschepen verliep overeenkomstig het plan en om 1.30 vm. kwamen de onderdeelen van de derde ploeg aan het strand. Om 1.45 werden de dekkingsdetachementen ingetrokken. Wegens het slechte weer had Birdwood op advies van generaal Davies besloten zoowel X als Gully Beach niet te benutten, maar tengevolge van de, door de marine geopperde ideeën, was later toch weer besloten Gully Beach voor de laatste troepen te gebruiken. Het ongunstige weer deed hier een der beetles stranden, zonder dat die weer vlot gebracht kon wor den. Hcewel een andere gezonden werd om de manschappen, die intusschen weer geland waren, op te nemen, besloot de achtergebleven generaal Maude, wegens de toenemende onstuimigheid der zee naar W te marcheeren, waar hij om 3.15 vm. aankwam, wat een lastige marsch was, omdat in alle hin dernissen de openingen reeds afgesloten waren. Met moeite werden zij toen in de laatste boot geladen. Een beschieting van de achtergelaten voorraden moest de volgende dagen worden nagelaten, hetzij wegens het Turksche artillerievuur, hetzij wegens torpedogevaar. Op 30 December had men de evacuatie niet eens afwachtend in Londen generaal Monro een legercommando in Frankrijk opgedragen. Hij verliet zijn stafkwartier te Mudros en vertrok naar Alexandrië, waar hij den 9en, dus daags na de ontruiming, zijn commando neerlegde. 1) Hier waren geen schepen gestrand en moesten dus de beetles aan de piaren komen te liggen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 106