103 „He had realised from the end of October that a withdrawal was impe rative" and he had the gratification of knowing before lying down his res ponsibilities that the task had been accomplished". Triumphantly is het door Calwell gebruikte bijwoord. Einde Januari werd van het 5e Turksche leger het stafkwartier ver plaatst naar Luie Burgas. XXVI. BESCHOUWINGEN. It is always easy to be wise after the event. Inleiding. De ondernemingen tegen de Dardanellen vormen een staalkaart van landingen onder de meest uiteenloopende omstandigheden. De moderne krijgsgeschiedenis kent geen tweede voorbeeld van een samenvoeging van landingen onder dergelijke, zoo tactisch moeilijke verhoudingen. Daar waren er zonder weerstand van den verdediger, naast andere, die slechts ten koste van zware verliezen uitgevoerd konden worden en ook nachtelijke ondernemingen. De wijze, waarop de verdediger zijn vuurkracht .opspaarde of aanwendde, was verschillend, evenals de ontschepingsmiddelen van ver schillende soort waren. Landingen onder bedreiging van duikbooten volgden op landingen, waarbij met hun aanwezigheid minder rekening gehouden werd, terwijl de landingsplaatsen uit een nautisch oogpunt deels tot de gunstige, deels tot de ongunstige gerekend kunnen worden. De invloed van steun door scheepsartillerie kan nagegaan* worden, terwijl ten slotte er ge legenheid is de theorieën over de waarde van kustversterkingen contra slag schepen aan de werkelijkheid te toetsen. Een van de aangelegenheden, die onder het bestudeeren een bepaalde ontstemming wekken, is wel de wijze, waarop de voorbereidingen geschied den. In de Hollandsche bedachtzaamheid is althans één voordeel voor het Ne- derlandsche Volk gelegen, één gelukkige omstandigheid, die het bijna als zijn privilege schijnt te mogen beschouwen, n.l. dat zijn regeering niet een zoo danige politiek voert, als groote Rijken voor hun bestaan noodig meenen te hebben. Zijn weermacht is er voor beveiligd, gejaagd te worden in een on derneming, in een dobbelpartij, gelijk het lot was der Engelsche en Fransche e.xpeditionnaire troepen, die naar Gallipoli gezonden werden, al is daartegen een tegenhanger van wellicht nog gevaarlijker soort te vinden in de groote kans op verwaarloozing van 's Lands weerkracht en weermacht. De eenige les, die niet te leeren valt uit de operaties, is, hoe de verwaarloozing van de weermachtsbelangen (aan Turksche zijde) een gevaar vormde voor de Landsverdediging. Vele omstandigheden, voornamelijk in het optreden van den aanvaller gelegen, zijn oorzaak geweest, dat de te haastig geordende Turksche weermacht niet die snelle ondergang tegemoet ging, welke zijn toestand in 1914 met recht zou doen verwachten. Deze verwachtingen, voort gesproten uit opvattingen waartoe de Balkanoorlog (1912) aanleiding scheen te geven, zijn de hoofdoorzaak geweest van de lichtvaardigheid, waarmede de Engelsche regeering tot het optreden tegen de Dardanellen besloot. Of beter gezegd wellicht: waarmede een deel der regeerders zijn plannen wist door te drijven, de uitvoering als gemakkelijk voorstellend zonder advies van deskundigen. Het is dan ook de voornaamste les, die uit het Dardanellen avontuur te leeren valt (meer van belang buiten het leger, dan daarbinnen), dat een regeering uitvoerige voorlichting bij haar deskundige adviseurs moet inwin nen en hun oordeel moet vorderen vrij van politieke smetten. De onderneming, zooals die thans opgezet was, druischte in tegen alle deskundige opvattingen omtrent de kans van slagen. De voorbereidende staatkundige besprekingen te Londen, op slordige en onregelmatige wijze gehouden,"niettegenstaande het hier een operatie van zeer bijzondere soort betrof, stempelen deze onderneming tot een zeer onvoorzichtig begonnen avontuur. Een goed doordacht plan, liefst uit te voeren door dengenen, die het opgemaakt had, ontbrak, terwijl daarin juist de waarborg moest liggen voor een snel bereiken van het doel. Het betrof een hoogst ernstig onderwerp. Een wel overdacht plan was noodzakelijk. Zoo zegt Callwell over de Dar-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 107