104 daneilenondernemingen sprekend: „Talented and voluble civilians sitting round a table do not provide an auspisious machinery for divising plans of campaign". Het is ondenkbaar, dat die „civilians" deze waarheid niet gevoeld zouden hebben. Dat er inderdaad wel „civilans" waren, die er niet zoo lucht hartig over dachten, bewijzen de vragen van Lord Beresford op 22 April '15 in het House of Commons: „Wie is verantwoordelijk voor de Darda- nellen-operaties? Lag een gecombineerde aanval van land en zeemacht in het oorspronkelijk plan? Zal niet het eind-succes vertraagd worden, doordat de marine-aanval is gedaan vóór de landing?" Zooals altijd, had hij niet veel aan het regeeringsantwoord, „dat de operaties geschiedden in samenwerking van marine en landleger onder verantwoordelijkheid van het Gouvernement, doch dat het ongewenscht was, daarover meer te zeggen." Het was te verleidelijk dergelijke overwegingen niet ter zijde te stellen en te zwichten voor de politieke bekoring te Constantinopel de eerste viool te spelen De strategie werd hier niet de rechtlijnige voortzetting van een wel overwogen staatkundige richting, waarbij van meet af aan rekening was gehouden met het strategisch bereikbare: zij kreeg eenvoudig uit te zoeken, wat de dobbelende staatkunde voor oogen geworpen had. Waar daarbij oude schepen en onvoldoende troepen ter beschikking werden gesteld, kon de taktiek, als verdere voortzetting het doel niet bereiken2). Maréchal F. Foch, in „De la conduite de la geurre" schreef reeds vóór den oorlog, na eerst zijn Duitschen leermeester Clausewitz te hebben aan gehaald: „Avoir un but est de règle générale, élémentaire dans la vie jour- nalière pour arriver a un résultat quelconque. En tactique personne ne songe a le contester, c'est l'objectief principal dans la bataille; sur eet objectif est appliqué l'effort capital, l'attaque décisive. Pourquoi en stratégie en serait-il autrement? Pourquoi pourrait-on se passer d'un but et d'un plan dans la stratégie, dont les données objectives peuvent êtres fixées dès le temps de paix?" Een doel zal men tegenwerpen was er natuurlijk wel, en eenigszins een plan. Maar de bereikbaarheid van het eerste, de uitvoerbaarheid van het tweede3) werden niet voldoende overwogen. En voor zooverre „en temps de paix" men wel aan een plan gewerkt had, waren de deskundigen tot conclusies gekomen, die de uitvoering afraadden. Het rapport door den Generalen Staf buiten samenwerking met den 1) Het ia niet alleen voor het karakter van den bondgenootsehappeljjken oorlog typeerend, dat de Eugelsche staatkunde zorgde veral er bjj te zjjn, zonder het daaruit voortvloeiend bezwaar van verzwakking der totale krachten door diversies te erkennen, maar het is een steeds weer terugkeerende wjjze dan optreden, de geheele Engelsehe geschiedenis kenmerkend en alleen mo gelijk zoolang de Splendid Gelation gesteund wordt door een absolute over macht op alle wereldzeeën. "The history of Britain is strewn with the wrecks of divergend operations". (Nelson's History). In 1793 toen met alle kracht opgetreden moest worden tegen het nieuwe Fransche revolutionaire bewind, werden ondernemingen op touw gezet in alle andere deelen van de wereld. De Engelschen namen West-Indische eilanden, toen van niet de minste stra tegische waarde tegenover FraDkrjjk zelf en deden landingen op Haiti, in Nederland, bjj Toulon, op Corsica, in de Vendee. In 1795 expedities naar Kaap stad, D-marara, Quiberon Bay. Tjjdens Napoleon in 1807 tegen Buenos-Airos, Valparaiso en Mexico, alles zonder succes. Succes zou overigens toch geen invloed kunnen hebben op het, als hoofdobject te beschouwen, optreden van Napoleon, die toen den slag bfj Jena kon leveren en het vredesverdrag van Tilsit dicteeren. De landing op Walcheren zoowel als in 1914 de hulp aan Ant werpen, werden met minimaal afgepaste krachten ondernomen. De steun aan Servië, aan Frankrjjkhet was alles: meedeel en, maar giving toe little. 2) Callwell zegt omtrent de Dardanellenonderneming„by no person of intelligence has it ever been suggested that the game would not have been worth the candle, had the m -ans fur playing it effectively been available and had it been ployed with skill." 3) Das Unternehmen ist, abgesehen von dem Mangel eines entsprechend starken Landungskorps, wegsn des vollstandigen Pehlens einer umfassenden Vorbereitung miszlungen, des weiteren überigens auch dadurch, dasz der Gegner viel zu sehr unterschiitzt wurde. (Bavarius).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 108