6 Turkije de bevoegdheid bezat, in vredestijd oorlogsschepen van bevriende mogendheden door te laten. De Turksche wacht stond aan den doorgang, doch niet steeds even fest und treu: in 1891 ging de Russische vrijwillige vloot onder handelsvlag door de Dardanellen met toestemming van den wachter en in 1905, tijdens den Russisch-Japanschen oorlog andermaal, nu zonder toestemming te vragen1). In den Turksch-ltaliaanschen oorlog werd de doorvaart door de Porte gesloten, doch onder invloed van Rusland en Engeland na eenige weken onder beperkende bepalingen weder geopend. In 1912 werden de Bulgaren tegengehouden voor de Chataljalinie en konden daardoor geen uitvoering geven aan het plan der Balkanstaten, om te land te Bulairlinie aan te vallen, en daardoor de Grieksche vloot gelegen heid te geven door de Dardanellen te stoomen.2) (Het plan de Dardanellen te forceeren, was ook in de jongste geschie denis meermalen onder de oogen gezien. Een poging gedurende den Turksch- ltaliaanschen oorlog in den nacht van 21/22-l-'12 ondernomen door 5 Italiaansche torpedo-booten om verrassend door het nauwe vaarwater te stormen, werd ontdekt door zoeklichten en de modern bewapende batterijen dwongen tot terugkeer. In den balkan-oorlog hadden de duurzame verster kingen aan de Dardanellen de Grieksche vloot weerhouden de Turksche in de zee van Marmora op te zoeken. Om de Dardanellen te verdedigen tegen aanvallen te land en te water, bezetten de Turken in de tweede helft van November '12 met sterke krachten het schiereiland Gallipoli, rekening houdende met een landing der Grieken of Bulgaren op de Zuidkust van de golf van Saros. B. Aardrijkskundige aanteekeningen. (Zie schets 1). Het landschaptype van Gallipoli toont veel overeenkomst met het berg land van Celebes: een uit zee opgerezen complex van kalksteen formaties, waar om §12 uit het werkje: „Terreinleer" aan te halen: „in den regentijd de lage gedeelten van den weg schier onbegaanbare poelen vormen en de hoogten afgespoeld zijn door het regenwater, zoodat overal de scherpe hoekige kalksteenen uitsteken." De hoogten kaal en steil, de dalen aangeslibde kloven, vlak en vaak moerassig. Een arme vegetatie laat ruime uitzichten, terwijl de door de regens uitgeslepen „Schluchten und spalten dem verteidiger immer wieder Deckung und Schutz bieten." De beekjes en rivieren, die in den zomer slechts droge beddingen zijn, vormen door hun hoogen waterstand in den winter een doorloopende hindernis. In Mei valt de grootste droogte. October is de maand van de overstroomingen. In den zomer levert de watervoorziening groote moeilijk heden op. Opvallend is de Suvlabaai aan het eind van de Anaforta vlakte met het Zoutmeer of Tusla Göl. De hoogten om de baai beschutten de reede tegen N.O. en O. winden. Van Gallipoli loopt een autoweg naar Bulair en vervolgens over Keschan naar Usun-Köpri aan den spoorweg Constantinopel-Adrianopel. Overigens verkeeren de wegen meestal in zeer slechten toestand, veelal zonder bruggen. Zooveel mogelijk de hoogte ruggen volgend en de drasse laagten vermijdend, voert in het Zuiden een weg van Sedd-el-Bahr naar Maidos met een zijtak naar K-ilid Bahr. In het midden van het schiereiland waar de dalen breed zijn, wordt meer de vlakte gevolgd: Maidos-Boghali-Yallova-Koumkeui- Bourgas-Gallipoli. Een nog slechtere hoofdweg loopt van Maidos over Eski- Keui met een 1) Herhaaldelijk h°eft Turkije de onder handelsvlag varende vrijwillige vloot (meestal ongewapende transportschepen) doorgelaten. In 1902 leidde de doorvaart van een Eussische torpedoboot zonder wapening en zonder militaire bemanning tot een protest van Engeland, hetwelk geen verdere gevolgen had. (Dr. F. von Liszt: „Das Völkerrecht"). 2) In November '11 en April '12 sloot Turkije de Dardanellen met het oog op de actie van de Italiaansche vloot in de Aegt-ïsche Zee. Zie over den grooten invloed daarvan op den Kussischen graanhandel H. L. van Oordt „Oorlogsstaatkunde en Oorlogsregelen".

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 10