109 Borderers zich geïsoleerd staande tot de komst der bij V. gelande Franschen. Op den 26en October had de. landing van een 2e echelon de verdedigers bij V. baai ernstig kunnen bedreigen, in vereemging met de bi] V. gelande versterking van 1 bataljon. In stede daarvan werden op de moeilijkste plaats (W. baai) twee bataljons geland, terwijl de overige twee den geheelen dag aan boord bleven. v Het is niet na te gaan, waarom op de beide berichten vanuit Y öe- zonden, geen antwoord gegeven werd, evenmin waarom Hamilton de gunstige gelegenheid aldaar niet heeft aangegrepen. Mogelijk is het dat de verbinding met de gelande troepen niet goed werkte °.ok dat voldoende ontschepingsmateriaal ter beschikking stond. Ook is het niet duidelijk, wanneer de deelen der R.N.D. uit de Sarosgolf teruggetrokken Het ceheele gebeuren maakt echter sterk den indruk, dat de leiding niet in staat was in te grijpen of naar gelang van omstandigheden te handelen. Er schijnt hier eenovermaat van plan bestaan te hebben Dit is geen, tot zelfmisleiding voerende, achterafredeneenng. Callwell de verschil lende mogelijkheden besprekend zegt o.a.: ,,In debating these matteis it must never be forgotten that we know much now, that the Commandei in chief and his Staff did not know, when they were framing the plan and issuing orders for its execution". Doch de inzet van de River Clide was reeds een fout op zich zelf, de „framing of the plan mocht met veider gaan dan de eerste maatregelen J). Daarna moest bij het ijler worden van den Nebel der Ungewiszheit een goed geregelde verbindingsdienst gelegenheid geven van elke onverwachte wending gebruik te maken. Ik kan met betei doen dan uit het rapport der Dardanellencommissie deze zinsnede te lichten: We recognise sir Jan Hamilton's personal galantery and energy, his sanguine disposition, and his determination to win at all costs. We recognise also that the task entrusted to him was one of extreme difficulty...... He was always ready to "renew the struggle with the resources at his disposal, and to the last he was confident of succes. But it would have been well he examined the situation as disclosed by the^first landings in a more critical spirit, impartially weighed the probalities„n„„or Deze middelen waren wel is waar schaars toegemeten en het .^uvei nement kon niet voldoen aan Hamilton's aanvragen om verstel kingen, kanonnen en munitie, doch eenmaal de verantwoording voor het commando aanvaard hebbende, gaat het niet aan later zich er op te beroepen dat onvoldoende krachten beschikbaar gesteld zijn. Het gebruik van die krachten het aanwenden der reserve op 25 .April en later het voorgevallene bij Suvla wijzen op een hiaat in de leiding.') 3) Omtrent de splitsing van Hamilton's hoofdmacht kan nog het volgende worden opgemerkt. De opstelling van L. v. S. was Hamilton niet bekend, althans dit blijkt noch uit zijn rapporten noch uit eemg ander stuk. Door nu een groep bij Gaba Tepe en een andere bij Hellas te landen op rond 20 K.M. van elkaar, opende hij wel degelijk aan een verdediger van vol- 1Ï Zie H.'s Klacht omtrent gemis aan plan! 2) We behoeven niet accoord te gaan met de eigenaardige uitlaunginhet rannort it is inevitable that the capabilities of a commander in war should be judged by the results he achieves, even though if these results are disapoin ing, his failure may be due to causes for which he is only partially responsible de uitdruking' zondebok is korter om toch van meening te zyn „dat het anders had gekund" toegegeven alweer dat het niet voor iedereen is weggelegd op geniale wijze de leiding te nemen, ook niet voor dengeen, die een oordeel uitspreekt. ^nyklTedem verbanden aan een goed verzekerden verbindingsaienst, zooals die noodig zou zijn, om die reserves te kunnen inzetten, zgn stelig zeer groot. Toch was de eenige uitweg, de reserves aaar te landen, waar in n loop van de gevechten dit mogeljjk zou bljjken, d.w.z. op de plaatsen waar succes verkregen werd. Thans zjjn wel reserves geland, doch juist daar waar |een succes behaald was. Zelfs zjjn van Y baai de troepen weer terugenomen Gelegenheid tot troepen verplaatsingen is er dus wel geweest. Zoo hadden ook de beschikbare reserves verplaatst kunnen worden, om een voorbeeld te noe men, den geheelen morgen naar Y, waar toen geen weerstand was Te voren een vast landmgspunt aan die reserves op te geven zounaitiurlyk verkeerd geweest zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 113