Ill eener landing op een gunstig punt, als de factor verrassing, geheel is uitge schakeld en de kust in staat van tegenweer is gebracht. Omtrent de proef met de Rivier Clide kunnen we alleen opmerken, dat het ontschepen uit een aan of op den wal liggend schip onder vuurbereik van den vijand te veel van het overtrekken van een brug heeft om bij dag uit voerbaar te zijn. Bij nacht en vooral verrassend, kan indien het stranden een uitvoerbare scheepsmanoeuvre is en niet in te diep water geschiedt, kans op succes er niet aan ontzegd worden. Zoeklichten zullen dan het vuur van den verdediger moeten leiden. Ook als de landingsplaats niet meer onder hevig vuur van den vijand ligt, kan op deze wijze een 2e of 3e echelon snel geland worden. Men houde dus eventueel een dergelijk schip in reserve om als het plan onuitvoerbaar blijkt, de troepen nog op de gewone wijze te landen. De landing bij Anzac was een voorbeeld van een nachtelijke landing. Een voordeel daarvan was natuurlijk de grootere kans op verrassing; ook kon gerekend worden op minder uitwerking van 's vijands vuur. Er staan echter verscheidene bezwaren tegenover. De navigatie wordt be moeilijkt, wat vooral in weinig bekend en slecht gecarteerd vaarwater het geval is. Het was echter bekend, dat in het gedeelte der kust, waar Australiërs zouden landen, geen riffen lagen. Het besturen van een sleep voortgetrokken booten, het verkeer van afzonderlijke sloepen en booten, het inschepen zoowel als het ontschepen, het landwaarts gaan daarna, het voeren van een nachtgevecht in niet verkend terrein en tegen een niet verkende opstelling van den vijand vormen vele verzwaringen. Bovendien kan een kleine fout in de richting het aankomen op een verkeerd punt ver oorzaken en daardoor de onderneming doen mislukken. In hoofdzaak hangt alles af van een gunstige weersgesteldheid en van het slagen der verrassing. Hoewel het weer zeer gunstig was, maakte tot ongeveer 3 uur het heldere maanlicht de kans op ontdekking grooter. Een inleidende beschieting door de scheepsartillerie moest natuurlijk achterwege blijven. De Dardenellenonderneming is het eenige voorbeeld uit dezen oorlog van een langdurige samenwerking van vloot en landingsleger. Hier ist zu betonen (L. v. S.) dasz die artilleristische Wirkung der feindliche Kampf- schiffe eine ganz auszerordentliche Unterstützung für ihre_ Landungsarmee bot." De gemakkelijke verplaatsbaarheid dier zware artillerie, het rustig af gegeven vuur, buiten het bereik van de veldartillerie' des verdedigers, kalm gericht als bij een oefening in het schijfschieten, de hulp van kabelballons, vliegtuigen en sterke zoeklichten gaven een belangrijk overwicht. De Zuid punt werd volkomen door de scheepsartillerie beheerscht en daardoor werden iederen morgen de tijdens de nachtaanvallen verkregen Turksche successen v/eer te niet gedaan. Bovendien hadden de Engelschen een betere gelegen heid tot aanvulling hunner munitie, dan de verdediger, wien gedwongen spaarzaamheid tot den herfst belette, dat vanaf de Aziatische kust Sedd el Bahr en de Morto Baai onder voortgezette beschieting werden gehouden. Een nieuwigheid was de samenwerking tusschen de scheepsartillerie en infanterie. Wlas dit onderwerp voor 1914 in den landoorlog een druk b&- sproken theoretische strijdvraag, in den „Amphiën"-oorlog was dit iets onbe- kends, waaraan bovendien extra moeilijkheden verbonden waren. De vlieg- waarneming was in die dagen nog in het beginstadium en vond nagenoeg geen toepassing. Waarneming vanuit Marine-kabel ballons was uiterst moeilijk en onvoldoende als de partijen elkaar naderden of door het ge accidenteerde terrein verder landwaarts in aan het oog onttrokken waren. Telephonen, die de waarnemers in de voorste lijn meevoerden konden niet. verder dan het strand reiken. Optische of draadlooze verbinding moet drn dien afstand overbruggen, een afstand, die des te grooter wordt, naar mate de kustartillerie van den verdediger verder reikt. Vuren de schepen op groote afstanden dan maakt de spreiding, dat de ondersteuning met het vlakbaangeschut door de, wegens het duikbooten gevaar varende, schepen niet langer gegeven kan worden. Vóór de landing of vóór de gelande troepen voldoende ver gevorderd zijn, moet de waarneming van de schepen zelve geschieden op korten afstand. Laat de verdediger nadering tot korten afstand niet toe, dan zal het uit zetten van een kleine boot evenzeer onmogelijk zijn. Een voorbeeld van in-direct vuur geeft zoowel dé beschieting van, het

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 115