117 ongunstigen toestand als een afdeeling, die onder bedreiging door den vijand uit een défilé moet deboucheeren. Deze omstandigheid moet de verdediger aangrijpen, om gebruik makend van zijn meerdere vrijheid van beweging en talrijke hulpmiddelen tot het inwinnen van berichten in betrekkelijk korten- tijd'dank zij telegrafie en spoorwegen, aanzienlijke strijdkrachten te verza melen en daarmee de gelande troepen in een uiterst hachelijken toestand te brengen. Als hij kan Wil men de Turksche opstelling toetsen aan de algemeen geldende beschouwingen over de regeling van den kustbewakingsdienst, dan vergete men niet, dat voor de verhoudingen op Gallipoli, al die eischen omtrent spoor- en tramwegen, gebruik maken van knooppunten in het net van straat wegen, wielrijders enz., enz. een luxe betreffen, die de Turksche leiding geheel moest ontberen.Liman von Sanders bevond zich ten deele nog in toestanden uit 1813, met uitzondering van de bewapening. Er bestonden wel electrische verbindingen, doch deze waren schaars en het kostte veel tijd voor uitgegeven bevelen de troepen overal bereiken konden. De opstelling der Turken was dus zooveel mogelijk volgens de algemeen geldende beginselen geregeld. Troepen voor een derde linie waren echter niet beschikbaar. Verder kon er op gerekend worden, dat de vijand niet met zoo danige sterkte zou komen, dat hij tegenover die drie groepen gelijktijdig op 3 plaatsen een overmacht zouden mogen vermogen te landen. Naar behoefte kon dus van een of twee dier groepen een gedeelte als algemeene reserve worden aangewend, doch de plaatsing daarvoor was ongunstig. Maar juist de moeilijkheid der verbindingen tusschen die onderdeden doet de vraag naar voren komen of L. van S. niet te veel aandacht heeft gewijd aan de landengte van Bulair. Het plaatsen van zware artillerie op de heuvels aldaar na een gelukte landing zou niet zoo snel kunnen geschieden of er zou voldoende tijd geweest zijn om troepen uit het Zuiden aan te trekken. Bovendien zou het afsluiten van de landengte nog niet de isolatie van het geheele 5e leger tengevolge behoeven te hebben, dat dan zijn verbindingen met Anatolie nog behouden haa, terwijl het verder de vraag is of de Zee van Marmora ook des nachts zoo'afdoende beheerscht zou kunnen worden. Het hoofdobject voor den aanvaller moest toch altijd blijven een punt, vanwaar de kustwerken bevuurd konden worden. Na een gelukte landing bij Bulair was zoodanig punt nog lang niet in 's vijands bezit. Het is ook niet ondenkbaar, dat een divisie voldoende geweest zou zijn om den vijand bij Bulair zoo lang op te houden tot troepen uit Maidos aan getrokken zouden zijn, indien de hoofdlanding bij Bulair was geschied. Dan hadden bij Maidos b.v. 2 divisies kunnen staan, terwijl een 3e voor de Z.-punt bestemd kon blijven. De vlakte van Gaba-Tepe naar Maidos schijnt het ge vaarlijkste deel van de Zuidpunt. En dit te meer omdat het aan den verdediger bekend kon zijn, dat Noord en Zuid van Gaba Tepe gelegenheid was om veel meer troepen te landen, dan blijkbaar aan Hamilton bekend is geweest. De vraag is nu, welke sterkte van het eerste echelon kon Liman von Sanders verwachten?" De normale wijze van ontscheping is die in roeibooten en dergelijke vaartuigen vereenigd tot sleepen van b.v. 4 booten, welke methode in de krijgsgeschiedenis algemeen werd toegepast. Neemt men aan, dat elke boot 25 a 30 man vervoert, dan zouden per sleep 4 maal 30 is 120 man geland worden. Hierbij weer de ruimte voor de booten op het strand per boot benoodigd op 10 Meter stellend, zouden op 40 Meter 100 a 120 man landen, wat 2 a 3 man per Meter geeft. De landingsplaatsen aan de Zuidpunt besloegen een gezamenlijke lengte van V. en W. en X. en IJ. is 270 M. en 315 M. en 180 M. en 945 M. of rond 1 K.M., waar dus gelijktijdig 3000 man in maximum konden worden ontscheept als eerste echelon. Bij Gaba Tepe was de strandlengte veel grooter dan Hamilton meende, Behalve de Anzac Cove was ten Zuiden daarvan een uitgestrekt strand, laten Brighton Beach gedoopt, terwijl meer Zuidelijk nog de baai lag, die oorspronkelijk voor de Anzaclanding bestemd was, maar die men in het 1) en die wjj op Java nagenoeg geheel zullen moeten missen,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 121