120 wortlicher Führer" schrijft L. v. S. Dit ontblooten werd een slechts druppels gewijze inzetten 'der divisies. >j Hoewel mogelijk het gevaar van de Bulairengtè dezerzijds wordt onder schat, lijkt het toch dat dit. besluit te laat viel. Maar...... in theorie-, bij- oefeningen op de kaart, kan stellig dit besluit sneller vallen en een krachtige stoot, opereerend op de binnenlijnen 'snel w-orden uitgedeeld. Het is een oogenblilc peinzens waard, tg trachten te doorvoelen, welk verschil er is, tusschen het nemen van besluiten gedurende het krijgsspel of in den krijg,- Het spreekt vanzelf, dat. toen de berichten kwamen, dat de Geallieerden een nieuwe landing voorbereidden, ook de Sarosgolf bewaakt moest worden. Toen bleek echter spoedig, dat' daar geen landing zou geschieden en werden onmiddellijk de 7e en 12e Divisie aangetrokken. (6 Aug. 10 nam.) Beide divisies werdén ditmaal niet over zee aangebracht, doch mar cheerden. De nauwkeurige opstelling dier divisies is niet bekend. In ieder geval echter hadden zij een marsch te maken vanaf Gal-lipoli tot Usun His*-, sarli. Zij zoïiden dus minstens 2 dagmarschen te maken hebben en dus niet vóór den Sen 's avonds beschikbaar zijn en dan naturlijk zeer vermoeid. v Inderdaad waren alleen enkele vooruitgeloopen deelen van de 8e Divisie op 8 Aug. 's morgensaangekomen en was de rest .dier divisies benevens de 12e nog ver achter. Zij kwamen eerst laat in den avond van 8 Aug, aan, dóch te vermoeid om vóór 9 Augustus in te grijpen. Wanneer bevolen was op 6 Augustus de troepen te Gallipoli in te schepen, en naar Mai.dos te transporteeren, zouden zij 15 K.M. van Usun Hissarli of Bujïk Anafórta verwijderd geweest zijn op 7 Augustus en nog dien dag onvermoeid hebben kunnen deelnemen aan het gevecht. Vermoedelijk was geen scheepsruimte beschikbaar voor -het transport dier beide divisies. Thans kwamen zij wel op tijd om de langzame Suvlagroep tegen -te hóuden, -echter te laat om zelfs die naar zee terug te jagen. Hèt verloop der handelingen op het front van den verdediger illustreert ten duidelijkste het belang van snel optreden en hoe noodzakelijk het is, bij de verdediging van kusten te beschikken over goede en veilige commu nicaties. Een bijzondere omstandigheid, waarop verder gewezen moet worden is wel, dat de landingen tegenover de modern bewapende kustdetache- menten een veel grooter succes hadden, dan met reden verwacht mocht worden. In 1913 schreef daaromtrent von Loringhoven in: „Die Führung -in den neuesten Kriegen" 3e deel I. „Schon die Ktistenwachten bilden bei der 'heutigen Bewaffnung fiir die Invasioristruppen eine nicht zu unterschatzende Erschwerung, vorausge- setzt dasz sie einigermaszen ausreichend bemessen sind und nicht -ohne weitères landeinwarts 'abziehen, wie die Russischen Postierungen aufder Liantung-Halbinsel. Gewisz, auch bei heutiger Bewaffnung w'ird es nicht möglich sein an ausgedehnten Küstenstrecken eine feindliche Landung liberal zu verhindern, besonders nicht dort wo die Schiffsartillerie die Küste un'tér Feuer 'zu rie'hmen Vermag und nichts ebenbürtiges entgegengestellt werden kann, aber 'die weittrdgende Feuerv/affen nötigen doch dazu, auch schwachere Abteilungen einer gut organisierten Kiistenschutzes weit mehr zu beachten als früher, weil sie zum mindesten in ganz-anderer Weisedem Landenden aufenthalt zu bereiten vermogen, ajs es ehedem der Fall war." De verwachtingen, die men koesterde, omtrent het succes eener landing onder vijandelijk vuur warén gering. Mén beschouwde het met eenig recht.als een wanhopige onderneming, vooral indien, de verdediger den tijd, dien de aanvaller hem voor het maken van voorbereidingen laten moet, ook weet te gebruiken om alle beschikbare middelen ter versterking toe te passen. En die tijd was aan Turksche zijde goed gebruikt. Daarentegen bleek, dat de verwachtingen, die men zich gevormd had omtrent de uitwerking van het vlakbaangeschut der marine te hoog gesteld waren. Tegen duidelijk kenbare doelen is de werking bij gunstige terrein gesteldheid voldoende, 'doch indirect vuur uitsluitend met behulp van vlieg- waarneming is een moeilijk werk, dat meer oefening vereischt dan'waarover de marine toen beschikte. Waar het vuur echter goed geleid kon worden,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 124