Terecht oordeelde H. W, ,dat de onderneming in het geheim in Engeland ter dege voorbereid had moeten zijn en dat nu door het bonibaraeraent en de andere maatregelen de Turken gewaarschuwd waren. Generaal Paris (R.N.D.) beschouwde Gaba Tepe, Smyrna, Bulair, Sedd- el-Bahr, en koos het laatste. „The thruth is, every one of these fellows agrees in his heart with old von der Goltz that the landing is impossible!" bromt Hamilton, zfehzelve buiten beschouwing latende. Merkwaardig is het te bemerken uit Hamilton's dagboek, hoe hij onder den invloed van Hunter Weston staat. Hij verklaart niet alleen, dat deze een man is van zeldzame kundigheid, doch hij volgt hem dadelijk in zijn optimistische schommelingen. Zijn Malta brief „depresses me very much," heet het eerst, doch een dag of wat later: „He has great hopes that we shall have Achi Baba in our. hands by sunset on the day of landing If so he thinks, we need have no fear for the future." Hamilton was er voor, het eerste echelon voor het aanbreken van den dag te landen. De divisie Ct. Hunter Weston was er tegen. Met een „Exe cutively he is responsible" maakt H. zich er af. Birdwood was er voor. Vandaar het verschil tusschen de Anzac en Hellas opzet. Kort voor de landing bleek, dat niet te veel gerekend mocht worden op de werking van het scheepsgeschut. Op 15 April hield de Triumph schietoefeningen op de Turksche ijzer- draadversperringen met magere resultaten. „Before they will be much good at landmarks the sailors will have to take lessons in the art." De door mij reeds als zeer zwak geschetste leiding teekent zich het duidelijkst uit H.'s eigen dagboek. Hamilton bevond zich aan boord „Queen Elisabeth" en deed niets dan heen en weer varen.J) Hij kwam op den dag der landing om 4.30 v.m. voor Sedd-el-Bahr en kwam iets over vijven voor Gaba Tepe. Om 5.35 minderde het geweervuur en zweeg kort daarna. Bericht: 4000 man zijn geland. Tegenover Krithia waren de Plymouth eu K.O.S.B. bataljons geland zonder tegenstand. Door zijn kijker zag H. hen rusten en rooken. Bij Y was dus geeii Turk. Braitwaite, de chef van H.'s staf, stelde natuurlijk voor om snel de R.N.D., die voor Bulair demonstreerde, ook bij V te landen. Maar Hamilton, die reeds droomde van liet afsnijden van de Turksche zuidelijke troepen door beide bataljons, meende, dat het nog niet de tijd was om zijn reserve te landen, zoolang het gevecht zich niet duidelijker ontwikkelde. Hij keerde naar X terug, waar het slecht ging. Hier werden nu nog meer troepen geland. Bij \VI. en Sedd-el-Bahr (6.45) zag H. de Lancashire Fuseliers eu zijn „forlorn hope", de River elide. Commodore Keyes kon niet langer aanzien, hoe die arme drommels, gallant souls, plat uitgestrekt lagen achter een kleine zandbank. De River Clide seinde, dat het zwaarste vuur van het oude Fort en Sedd-el-Bahr kwam, waarop de Elizabeth het vuur met hare 6-inch batterijen opende. Keyes stelde nu voor de reserve bij Y te landen, vanwaar zij oprukkend naar V door de bedreiging van den Turkschen terugtocht grooter invloed op het verloop zouden oefenen, dan door rechtstreeksche versterking bij de Sedd-el-Bahr. Braithwaite scheen tenminste volgens Hamilton er een vraagstuk vati maken (from the orthodox General Staff point of view) of er termen waren, dat het hoofdkwartier de plannen van Hunter Weston zou kruisen, daar deze bevelhebber was van de zuidelijke iandingsgroep. Hamilton vond het eenvoudig een vraag van gezond verstand greep niet in, maar seinde' (9.15) draadloos aan H. W.: „Would you like to get some more men ashore on Y beach? Trawlers are available." Na uur wachten op antwoord, werd het sein herhaald (dus 10 uur). Het antwoord kwam om 11 uur en was de vraag waardig: „Admiral Wernyss 1) M(jn bezwaar ia natuurlijk niet tegen het heen en weer varen op sieh self. Dat zou zelfs prachtig geweest z(jn, als H. wat zeer goed uitvoerbaar was geweest gezorgd had voor een goeden verbindingsdienst. Nu was dat niet het geval eb speelde p, sterk een rol, die men wel eens typeert, als Jan de Overtollige.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 127