124 a'nd Principal Naval Transport OfficerState, that to interfere with present arrangèments'and try to land men at Y'Beach would delay disembarkation."' Om 12 uur moest de River Clide om munitie voor dé mitrailleurs vragen. Om 1.3Ó kwam bericht, dat Kurn Kale genomen 'was. De Fransche Col. Inf. (6e) had dit om 9.35 reeds gedaan. H. deelt aan d'Amade mede, dat de rest van zijn troepen niet da'ar, doch bij W. zouden moeten debarkeeren. Om 2 uur werd een stoof gedaan uit de richting W. De Worcester en Eessex steunen de Royal Fusiliers en de Lancashire Fusiliers, van X. naar W-, en naar Sedd-el-Bahr. Ofrr 3.10 bereikten zij de versperring tusschen W. enV. Vermoedelijk een uur later (we had had a hurried dinner) kwam Hunter Weston aan boord. H. vroeg: „What about our troops at Y?" H. W. dacht, dat die nu in verbinding waren met X, en hef zwaar te verantwoorden hadden. Doch hij had er weinig meer van gehoord en dus zou het wel in orde zijn. Over een dergelijke leiding behoeven wij niet veel te zeggen. Een betere meer rustige plaats was- voor de leiding te vinden geweest aan boord van een schip, dat niet wegens zijn groote artillerie macht noodzakelijk moest deelnemen aan het gevecht. Indien dan eenige snelle torpedobooten in den ordonnansdienst hadden voorzien, had niet van 9 uur af de leider op een antwoord behoeven te wachten op een der meest dwaze vragen, die in de gedaan kunnen worden: wilt ge wat versterking? Alsof het niet juist de groote kunst is, te weten, in hoeverre men doof moet blijven voor de vele vragen'onr versterking! Hamilton ging des avonds naar bed om te slapen en acht het noodig zich aldus te verantwoorden: ,,I must sleep whilst 1 may. The legend whereby a Commander-in-Chief works wonders during a battle dies hard," en zöó een bladzijde vol. „No order is to be issued until I get reports and requests." Om 12.05, dien nacht, werd hij echter gewekt. Birdwood seinde, dat hij het niet meer houden kon en vroeg om weder ingescheept te worden. Er was in de longroom een groote verzameling admiraals en generaals, ook van Anzac, bijeen. Hamilton's eerste woord was tot admiraal Thursby gericht: „What do you think?" Deze ontweek de vraag. Hamilton persisted: „Teil me, what do you think?" Antwoord: „Ik denk, dat ze het wel uithouden, als hen gezegd wordt, dat ze het moeten." In dien zin ant woordde daarna Hamilton. „You have only to dig, dig, dig until you are safe." Bij het aanbreken van den dag lag de Queen E. voor Gaba Tepe. 's Morgens om 9 kwam een draadloos bericht van Y„We are holding the ridge till the wounded are embarked." Hamilton begreep er niets van. Vérstoojnende naar Sedd-el-Bahr, casseerde H. om 9.30 Y-baai, waar Hamilton ontdekte, dat de Sapphire, Dublin en Goliath bezig waren met inschepen. Op verzoek van de Sapphire opende nu de Q. E. haar vuur. Nu bleek, dat Hunter Weston zonder (zooals Birdwood wel gedaan had) H. te raadplegen, de inscheping bevolen had. Hamilton voelde neiging om- in te grijpen, maar zijn staf was er tegen, omdat hij niet op de hoogte van de féitén was en Hamilton gaf dit toe! H. W. echter ontkende den volgenden dag eenige order tot ontruiming van ï- gegeven te hebben. Hij was ook niet geraadpleegd. Om 1.45 kwam d'Amade aan boord en motiveerde een voorstel om Ku'm Kale weer te ontruimen, wat H. goedkeurde. Tien minuten na zijn vertrek, toen de Q. E. weer naar Gaba Tepe stoomde, begonnen de Robecq en Braithwaite te opponeeren: de Franschen moesten nog minstens 24 uur-blijven. Hadden ze dit nu maar vóór d Amade s vertrek gezegd, schrijft H. Doch hij kon geeii contra-order geven, zonder de Franschen te irriteeren en klampte zich nu maar aan K.'s opdracht vast om niet op de Aziatische kust te landen! Omstreeks 6 uur kwamen de admiraal en de chef staf weer met-hei- •zelfde voorstel, waarop H. pan d'Amade verzocht te blijven. H- zeide, djit 'nit -de toestand veranderd was. Om pl.m. 7 uur kwam de Fr. Admiraal Guépratte --meirhet bericht, dat om 2'; uur de Turken -bij Kurn Kale hun loopgraven--.oirtrui.md hadden- Hij stemd.e toe, dat-het .goed zou zijn Kurn

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 128