-125 Kale nog 24 uur te bezetten, en op HamiIton's,Iverzoek keerde hij weer .met dat .'plan terug (7.15 n.m.) naar Kum'Kale. V." 's Nachts om 12 uurkwam van Guépratte echter het sein: Toestand te Kum Kale uitstekend, dóch d'Amade is begonnen met inschepen. ..Much regret it is not in my power to stop.it." Well so do I regret it, schrijft de Commander in Chief en betreurt.de voorbij gegane gelegenheid om met een brigade meer, ook Yeri.i Shehir en vervolgens de kustvuurmdnden te vermeesteren. Dezelfde allés overlatende houding den volgenden morgen. Are we.tp strike before or after daylight? Hunter Weston is clear for day and we have made it so. (8 v.m.). Omtrent de landing bij Suvla kan, in d.en zelfden zin, het reeds be schrevene met enkele details worden aangevuld. Het stafkwartier van het IXe Korps seinde 7.18 v.m., dat van' gevan genen vernomen was, dat geen Turksche versterkingen waren aangekomen. Er stond vermoedelijk maar een regiment tegenover den Eng. linkervleugel. Om 4.20 nam. seinde H. aan Stopford om meer berichten en maande hem aan de blijkbaar bestaande verrassing der Turken direct te benutten. Voor het op 8 Aug. om 2,11 v.m.,' ontvangen bericht van Stopford zij verwezen naar de aanteekeningen op de Suvla^schets. Om 5.10 zou Yilghin Burnu bezet zijn. (Zie het optreden van Hill1). Tegen den middag begon H. ongerust te worden, om 11.30 seinde hij, hem óm 12 uur de Arno te zenden. Door een of ander misverstand Jiep dit in de war en eerst om 4.15 was de Triad beschikbaar om Hamilton naar Suvla te brengen. Er was om 10.50 v.m. een tweede telegram van Suvla ingekomen, dat in vage termen de opstelling van Hammersley seinde, as to the credit due to anyone, zooals op de schets is aangegeven. H. kon er niet voldoende gegevens aan ontleenen (to form any opinion of my own), but every soldier will understand, that it was up to me to respond: „You and your troops have indeed done splendidly." Daarna ging hij zelve naar Suvla aan boord s.s. Triad. Evenals óp den dag der eerste landingen was de verbinding van het stafkwartier met de ageerende troepen verward en gebrekkig. Keyes had aan H. geseind, dat hij hem noodzakelijk moest spreken en vroeg: „Zal ik naar Kephalos komen of komt u naar Suvla?" De overste Aspinall (G. S.) had geseind: „Feel confident that golden opportunities are being lost and look upon the situation as serious." Het eerste telegram is niet, het tweede pas den volgenden morgen door Hamilton ontvangen. Het behoeft weinig betoog, dat een verbindings- en berichten dienst met de grootste zorg moet worden georganiseerd en de werking voortdurend gecontroleerd. Deze voorbeelden van Gallipoli zijn waarschuwende lessen voor onzen radiodienst, wanneer wij uit onze zwakke land- en zeemacht willen halen wat er te halen is. Het relaas in H.'s dagboek is een uitvoerige beschrijving van den door mij geschetsten toestand. Stopford maakte bezwaar tegen een aanval, b.a. wegens watergebrek. Hammersley daarentegen zeide, dat 'ér geen stagnatie in de voorziening was, doch hadandere bezwaren. Hamilton meende, dat de geheele 32e brigade bij Sulajik was' (inderdaad waren daar slechts 2 bataljons en waren de 2 andere op hoogte 70 bij Scimitar Hill, wat H. pas 2 jaar later vernam.. Hij beval de heuvelkam te nem.en, wat Hammersley zou'doen. Daarop keerde H. terug naar de Triad (6.30)'. H.'s boek is vol klachten (met. cijfers, die ik hier 'niet. behoef ovgr >te nemen toegelicht) over den slechten aanvoer van munitie en het uitblijven van de noodige aanvulling voor de geleden verliezen." In Mei trad de' vraag: „Two corps or an ally?" meer en meer op den voorgrond tot de kabinets wisseling (aftreden van Fisher en Winston) Hamilton's vooruitzichten niet verbeterde. Men. had in Engeland genoeg van dit avontuur. Kitchener - ziin kennis Van het oosten in de schaal werpend wist elk plan tot ont ij Hill is een van de vele militairs familienamen, hakend .uit Engpland's J£olonia'e en vroegere -oorlogen, die wij in dezep oorjog aan ally fronten terug vinden (Hüf;s Kcirpsibij Waterloo).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 129