126 ■ruiming tegen te houden (with all its dangers In the East) en seinde H. alle pogingen in het werk te stellen de ongelukkige situatie te redden en zoo snel mogelijk het tot een goed eind te brengen. H. begreep daaruit, dat hij zoo weinig mogelijk moest vragen en zag aan den anderen kant, geen kans eenig succes te behalen zonder veel te vragen! En nu de nieuwe politieke wind. Politiek beknibbelt 'op de lands- defensie, belemmert den bevelhebber in zijn bewegingen en is toch het begin van den oorlog! H. doorvoelt nu K.',s positie en drukt dit zoo juist uit: Evidently he must now be sitting at a round table surrounded by masked figures. Eerst ruim 3 weken later werden 3 nieuwe divisies toegezegd. Hamilton wist geen uitweg meer uit dien loopgraven winkel: „Let me hring my lads face to face with-the Turks in the. open field, we must beat them!"...... en dan „If only K. would come and see for himself!" 't Eerst kwam nu een Fransch plan om 3 Fransche divisies in Klein- Azië te landen (Gouraud was er persoonlijk voor naar Frankrijk geweest.) Hamilton, doorloopend de toeschouwer, applaudiseerde: „From bankrupt to millionaire in 24 hours." Een basis op Mudros, een te Mytilene. Er kwam niets van. De Engelsche militaire attaché in Bulgarije, Napier, kwam ook met een nieuw plan: ontruimen en landen bij Saloniki. Bulgarije mobiliseeide: „for the sake of helping those, who do not help themselves" schrijft H. die tegen een optreden in Saloniki was. Opk Kitchener was daar altijd tegen geweest: het was strategisch te gevaarlijk een legerkorps Servië in te zenden. Het heette het oude Afghanistan dilemma: een groot leger zou verhongeren, een klein zou door den vijand opgeslokt worden. Telkens weer komt te pas of te onpas bij de Engelschen die herinnering aan hun koloniale oorlogen naar voren.J) Ook was er het gevaar voor ziekten: What ever destroys my New Army, it shall not be the Serbian lice," aldus Kitchener. Toch kwam Saloniki zijn deel opeischen, vooral door invloed van de Fransche politiek, die buiten H.'s medeweten een divisie weg nam. Hamilton zag er weinig heil in: „Let no man here after talk of Dardanelles adventuies. Mon Dieu!" De hooge politiek" werkte storend. Andere invloeden werkten onder mijnend "„A flow off unofficial reports from Gallipoli, pouring into the War Office, adversely criticize the work of the the headquarter Staff. Gevolg: K liet Braithwaite aflossen. Hamilton zag hierin een poging van K. om hem te sauveeren. Kort te voren had K. Braithwaite tot Generaal willen bevor deren. Hamilton het moet tot zijn groote eer gezegd worden sprong voor B. in de bres: „My confidence in that officer is complete" seinde hij. Dan iets anders beproefd. De Algemeene Secretaris seinde H. zich te verantwoorden op obscure beschuldigingen. Krantengeschrijf van zekeren Murdoch, een door de Australische regeering gemtroduceerd oorlogscorre- pondent, some one, not a soldier, die een bezoek aan Gallipoli had ge bracht: a sensible, well-spoken man with dark eyes, who said his mind was a blank about soldiers and soldiering and made me uncomfortable by an elaborate explanation of why his duty to Australia could be better done with a pen then with a rifle". H. besteedt eenige bladzijden aan dit onderwerp: te veel eer: I he loser has to answer every thing!" Welke ook de zwakheden en tekortkomingen van den veldheer Hamilton den dapperen aanvoerder in den rransvaalschen oorlog, later den rustigen stafofficier in den Russisch-Japanschen oorlog, thans den weinig krachtigen bevelhebber in „one of England's greatest tragedies and greatest g'orles, mede blijkens zijn eigen boek mogen zijn, het Gallipoli Diary toont, en wel het meest aan het einde, ons „the man" Hamilton als every inch a gentleman. November 1922. 1) Zoo aehrtfft H. van haf terrain bij Ansae: „Memorie» of the Kkjjber, fhifrdV ttód Tfïeh can hra'rdlv yield «mijikM e?a ceflntrr so t*ngl»3 and broken

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 130