9- contract gesloten, waarbij bepaald werd, dat de hervorming van het Turk- sche leger in den vervolge geleid zou worden door eene missie van Duitsche officieren ten getale van 200, in hoofdzaak den rang van majoor en kapitein bekleedende. De eerste chef daarvan was de cavalerie Generaal Liman von Sanders. De door hem in het Turksche leger aangetroffen toestanden waren echt Turksch! De onderdeelen van het le korps in Constantinopel toonden voor de mobilisatie hun normale frontsterkte, omdat zij voortdurend onder het oog van vreemdelingen kwamen. Maar de troepen in de provincies hadden, vooral wat de Infanterie betreft een hoogst willekeurige presente sterkte. Zoo trof Liman von Sanders in den zomer van '14 compagniën aan van niet meer dan 20 man. Bij een andere inspectie (8e divisie) was gebleken, dat de officieren sinds 6 a 8 maanden geen tractementen ontvangen hadden en met hun gezin in de soldaten menage waren. De troep had sedert jaar en dag geen soldij gehad en was miserabel gekleed, liep deels blootsvoets en de manschappen waren te zwak voor groote oefeningen. I Toen L. v. S. daarover klaagde, werden in het vervolg de te inspecteeren troepen vooraf vlug gekleed. Daarna werd de kleeding weer ingenomen. Ook werden ter aanvulling manschappen heen en weer gezonden, en zieken of ongeschikten verstopt. De inwendige dienst werd natuurlijk geheel ver waarloosd. Duitsche fornuizen stonden al sinds 5 jaar ingepakt in de maga zijnen, omdat ze gezonden waren zonder bevel ze uit te pakken. Paarden en harnachementen waren in een treurigen toestand: huidziekten en rotstraal. Aan alle inrichtingen van onderwijs, ook de Krijgsschool inbegrepen, heerschte een „Ubermasz an Theorie". (L. v. S.) Vuil, stank en luizen verpestten de hospitalen. Soms lagen eenige zieken in hetzelfde bed of in de gangen op groote matrassen en zeilen. Bij volgende inspecties waren eenvoudig de deuren gesloten en zeiden de dokters dat de sleutels zoek waren. Vaak bleek dan daarachter een stervende verstopt. Per 300 man een thermometer was de normale toestand. Meestal nam men alleen bij officieren de temperatuur op. Om politieke redenen (z.g. wegens in den Balkan-oorlog gebleken onge schiktheid) ontsloeg in Januari '14 de Turksche minister van oorlog Enver ruim 1000 officieren en zette een aantal in de kelders van zijn ministerie gevangen. Hieraan kon de Duitsche missie weinig veranderen. Een fout, die naar L. v. S. zelve erkent, door de Duitschers gedurende den geheelen oorlog is gemaakt en die herhaaldelijk haar nadeelige gevolgen toonde, was, dat in dit uit een ander ras gevormde leger te weinig officieren van dat ras, te veel Duitsche officieren in den generalen staf, in het leger en het etappegebied te werk gesteld werden. Niet alleen ontstemming was daarvan het gevolg, maar ook passieve tegenstand, verheimelijking van inlandsche aangelegenheden, gebrek aan samenwerking und eine unbeliebsame tiirkische Kritik. Om zoo'n toestand te ontgaan is grondige vredesvoorbereiding noodig. In Turkije was daarvoor nog geen tijd beschikbaar geweest na de komst der militaire missie. In de eerste helft van '14 was er werk volop bij de verschillende schietscholen (infanterie, veld- en vestingartillerie) te Constan tinopel, een cavalerie kaderschool in Ajas Agar, benevens een rijschool en een treinschool. De eerste groote manoeuvre en de eerste groote stafreis zouden ge houden worden in September 1914. Voor de hervorming van de vloot was een Engelsche marine missie te Contantinopel werkzaam, onder leiding van den admiraal Limpus. (tot 14 Augustus, d.i. 3 dagen na de aankoop van de Goeben en Breslau).1) Hoewel tusschen beide missies een goede verstandhouding heerschte men had niets met elkander te doen werd toch het houden van ge combineerde oefeningen nagelaten. De Turksche gendarmerie (80.000 man) stond onder leiding van den Franschen generaal Baumann. 1) Opvallend, dat men in Engelsche berichten zoo hjjzonder weinig leest omtrent door den Admiraal Limpers verstrekte gegevens.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 13