13 Ik heb voor het eigenlijke doel van dit opstel wat meer uitvoerig een klein deel van de voorgeschiedenis behandeld; er zouden nog veel meer onduidelijke telegrammen en eigenaardige opvattingen uit het rapport be sproken kunnen worden, doch het moge genoeg zijn. Op 28 Januari werd in een zitting van den War-Council besloten het toch maar eens te probeeren met enkel schepen, waarbij dan ook eenige moderne. Politieke overwegingen gaven den doorslag, men behoefde het niet op het allerergste, een echec der Engelsche marine, te laten aankomen, als men maar zorgde, dat, tegen dat men zag, dat het zou misloopen, men niet verder doorzette. Asquith noemde het juist een voordeel van een zuivere marine operatie, „that it could have been abandoned at any moment without any serious loss of prestige". Baat het niet, dan schaadt het niet. Uit het rapport valt voldoende op te maken, dat in het plan door Chur chill verdedigd, om enkel met schepen aan te vallen feitelijk niemand een behoorlijk vertrouwen had1), dat the War-Council uitsluitend het oog ge vestigd hield op het te verkrijgen politiek succes en te weinig op de mid delen, die noodig zouden ziin om dat succes te bereiken. Verder, dat men eigenlijk geen troepen missen kon om te helpen en dat deze dien ten gevolge slechts aarzelend ter beschikking werden gesteld en dat men reeds begon met de marine operaties vóór het landleger gereed was. Hier werd de teerling, niet met een kloeken zwaai geworpen, doch aar zelend aan het rollen gebracht. Intuschen besloot men op 16 Februari, nadat vele bijeenkomsten waren gehouden, toch de 29e Divisie (oorspronkelijk bestemd voor het leger van French in Frankrijk) naar Lemnos te zenden, hoewel er nog niets veranderd of voorgevallen was. Ook marine bataljons en troepen in Egypte moesten gereed gehouden worden, om zoo noodig de marine-aanval op de Dardanellen te steunen. Op 20 Februari echter gaf Lord Kitchener kennis aan de admiraliteit, dat hij de 29e Divisie niet kon zenden, met het oog op de toestanden aan het Fransche en Russische front. Intusschen was de marine den vorigen dag reeds begonnen met haar eerste bombardement. Op 18 Maart had de groote aanval plaats. Daarbij werden ernstige verliezen opgeloopen. Zoowel admiraal de Robeckals de autoriteiten der Admiraliteit wilden de marine actie doorzetten. Echter, op 23 Maart, stelden de Admiraal de Robeck en Sir Ian Hamilton3) voor, verdere operaties te staken tot voldoende landkrachten zouden zijn verzameld. Het idee van een buivere marine-operatie was geleidelijk geheel verlaten. Het begrip doelbewuste eenhoofdige leiding was ver te zoeken. Op 13 Januari nam de War-Council het volgende besluit: „The Admiralty should prepare for a naval expedition in February to bombard and take the Gallipoli Peninsula, with Constantinopel as its objec tive". Het is interessant in het rapport de vragen en antwoorden te lezen betrekking hebbende op het door de Commissie gehouden onderzoek naar de vraag of iedereen wel begrepen had, wat er besloten was en wat de consequenties van het besluit zouden zijn. De puzzle, waarvan men bij tactische opdrachten zoo vaak zegt, dat ze in werkelijkheid niet voorkomt, dat het geen raadseltjes opgeven is, kwam hier voor den dag bij de vraag, wat men nu wel verstaan had onder „demonstratie" tegen de Dardanellen ten behoeve van Rusland. De een had begrepen, dat het enkel om een voorbereiding ging, zonder meer; de ander, dat het een bepaalde aanval zou worden, een derde, dat de demonstratie „of course not meaned active operations". Vandaar dat, willende demonstreeren (3 Januari)men achter- 1) D« opstelling v. n de batterijen was In het geheel niet bekend Had men de buitenforten tot zwegen gebracht, dan moest de ligging der batterijen langs het volgend gedeelte nog gevonden worden, voor men er een plan op kon baseeren. 2) Sedert 16 Maart Garden opgevolgd; te voren second-in-command". 3) Op 17 Maart uit Engeland te Lemnos aangekomen, als benoemd bevel hebber der Mediterenean Expeditionary Force. 4) Het Turksehe Kaukasus leger was toen doorgedrongen in 2 co'onnes, rich ing Batum en Kars, tegen den raad der Duitoohe officieren om hier geen winterveldtocht te beginnen. De aanvankelijk wijkende Russen zetten eind December den aanval ia tegen de gescheiden Turksehe colonnes, die begin Jan. verslagen werden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 17