If bereiken Irnn Na 11/ afstand te, °Penen, waarop de kustartillerie haar niet bereiken kon Na l'/2 uur werden de zware kanonnen op Kaap Hellas tot zwijgen gebracht en konden de Vengeance en de Cornwallis om lig uur wtiifH opstoome,n> °m nu de lichtere bewapening te doen zwijgen. Op hetzelfde uur naderden aan de Aziatische zijde de Suffren en de Charle- Trlumnh H t0* 18,00 ,M" den namiddag naderden de Albion en de Triumph de kust op korten afstand bij Sedd-el-Bahr, dat om 5 uur het v.uren moest staken. Dle Bftte.rien wurden zerstört und das erste Becken der Meerengen springt auf. Aan de zijde van den aanvaller waren de Agamemnon, de Oaulois en misschien nog een derde schip getroffen. Gedurende den nacht deden de mijnvegers hun werk en hadden bij w1thfn thpe rhnan?p1" p da/-!e,n d0°rgang gemaakt „to a point four mile M chin2 Ben duicielijker opgave is niet te vinden, doch mede gedeeld wordt dat zij ook de volgende nachten doorwerkten en dat op 4 Maart een geul gemaakt was tot 2 mijl van Kaap Kephez. Zij hadden daarbij veel hinder van veldgeschut en houwitsers en ver- wacht kon worden, dat dit geschuttype mede een grooten invloed op het verdere verloop van de onderneming zou hebben Reeds dadelijk voeren den 26en de Albion, de Vengence en de nestor der Engelsche marine, de Majestic zoover mogelijk naar binnen en openden het vuur op Dardanus. Zij trokken het vuur van tot dusver aan de Engel- schen onbekenden batterijen en het werd duidelijk, dat men meer zou te doen krijgen dan het bevuren van de permanente werken. Men was nu tot de werkelijke sluiting der Dardanellen genaderd. Door de Turken waren yerscheidenen stellingen voor ieder stuk voorbereid, open zoowel als gedekt terwijl vooral de aandacht was geschonken aan de mogelijkheid van' snelle verplaatsing. Veel meer dan wat men zou kunnen noemen het gevecht om een voorstelling was nog niet geleverd. Nevertheless with that misleading optimism which has so much done to paralyse the national effort the Press of France and Brittain wrote as if the fall of the outer torts had decided the fate of Constantinopel. Our newspapers from home were filled with optimistic accounts of the Dardanelles operations", luidt een tngelsche klacht, zooals we er meer zullen ontmoeten Den 27en Februari zond men afdeelingen aan land om onder dekking van scheejjsgeschut de kanonnen van den verdreven gewaanden vijand te vermelen. Bestemd werden voor Kum-Kale een detachement van de Ven geance en voor Sedd-el-Bahr een van de Irresistible. De Cornwallis en de Dublin lagen gereed om deze landing te dekken. Het detachement Kum-Kale landde zonder tegenstand te ontmoeten, doch toen het van Kum-Kale naar de 2 K.M. daar vandaan gelegen batterij oprukte, werd het onder vuur genomen door infanterie, het bleef echter voorwaarts gaan en slaagde erin een houwitser te doen springen Verder gaande naar andere geschutsopstellingen kwamen de Engelschen onder hevig geweervuur uit het op een heuvel gelegen Yeni Shehir with its nine picturesque windmills outlined against the sky". De aangesnelde Turken hadden hier hun stelling gekozen in aller ijl zonder voldoende rekening te houden met de zichtbaarheid van 's vijands zijde in dit ^eval van uit zee dus. Six out of nine! Als in een kegelspel rolden de oude houten windmolens omver. Oprukkende Turksche versterkingen dwongen op hun beurt het landingsdetachement tot een snellen terugtocht, om niet te worden afge sneden. Het had echter het gestelde doel, vernieling der vuurmonden en magazijnen, grootendeels bereikt. Eveneens had het detachement te Sedd-el- Bahr succes verkregen. Grootendeels, doch niet volledig, want op 28 Februari moest andermaal geland worden, hetgeen bij Kum Kale echter door het slechte weer niet gelukte. Bij Sedd-el-Bahr kon deze 2e landing wel worden CTedaan en ver nielde men 7 houwitsers. De Turken konden slechts onbelangrijken tegen stand bieden. 1 6 Aan beide zijden kan nu een tekortkoming in het operatie- en verdedi- ginsplan worden opgemerkt, die, als betrof het een algebraïsche vergelijking aan beide zijde van het gelijkteeken staand, geneutraliseerd wordt De verdediger rekende nauwelijks op den steun door zijn kustartillerie te geven

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 22