19 en had zijn landmacht in eene zwakke cordon-opstelling geplaatst langs de kusten, rekende ook niet op een ernstige landing1), was zelfs aanvankelijk niet in staat de tijdelijk ontruimde artilleriewerken tegen de infanterie der landingsdetachementen te beschermen. Een reorganisatie door generaal Liman von Sanders was daartoe noodig. De aanvaller rekende te veel op het succes van een eindeloozen projectielen regen en had onvoldoende in het oog gehouden, dat een artilleriesucces door infanterie bevestigd moet worden, dat er een verschil bestaat tusschen het zwijgen en het vernietigd worden van 's vijands batterijen. Men had geen landingskorps beschikbaar gesteld, het werd een giving too little. Een reorganisatie onder leiding van Sir Ian Hamilton zou hier noodig blijken. Waren landingstroepen van voldoende sterkte beschikbaar geweest, dan had het verkregen succes blijvend kunnen worden. Nu waren slechts kleine afdeelingen der landingsdivisiën beschikbaar, die men dagelijks weer in schepen moest, zoodat het slechte weer der volgende dagen hun verder optreden beletten kon. Aldus zouden de wederzijdsche tekortkomingen elkaar opheffen. Het gevolg was dan ook, dat toen op 2 en 3 Maart opnieuw 3 schepen binnendrongen om een batterij bij Erenkoi onder vuur te nemen, zij onder een kruisvuur uit houwitsers en lange kanonnen terugkeerden. Dien dag voegde zich bij de geallieerde vloot een Russische kruiser, de Askold, om zijn vijf lange eigenaardige schoorsteenen bijgenaamd the Packet of Wood bines, een aanwinst meer van politiek dan van maritiem belang. We lezen dan ook verder geen indeeling van dit schip, behalve als seinstation voor draadlooze verbinding met Rusland. Terwijl men nu alle krachten noodig had om het eenmaal verkregen succes onmiddellijk uit te breiden en alle munitie noodig was voor de Narrows, zocht men zijn heil in allerlei demonstraties. Op 1 Maart bombar deerde het Fransch eskader de landengte van Bulair en schoot een uitkijk post bij Qaba Tepe in elkaar. Op 2 Maart bombardeerde men Sedd-el-Bahr. Op 4 Maart werden bij Dardanus en de Sogandere artilleriewerken be schoten, waarschijnlijk door de Ocean en de Lord Nelson. Een landing van 250 man mariniers bij Kum Kale werd met zware verliezen teruggeslagen.2) „In the early days of the immortel gamble the lesson had not been learned, that without unslinked ammunition ships are unable to damage; Here again was the dark shadow of the ammunition shortage. The necessity for economy prevented the artillery preparation, vital for such a landing." (The immortal Gamble). Bovendien bestond er»*Voldoende seingemeenschap tusschen den wal en de schepen. Men wist aan boord niet of eenig dee! van Yeni Shehir bezet was of niet en of dan die bezetting uit eigen troepen of uit vijanden bestond. Op 5 Maart werden demonstraties gehouden tegen Smyrna door de Franschen: een bombardement tegen de forten, dat niet tot een aanval werd doorgezet en dus hoogstens diende om belangrijke krachten van Enver Bey vast te houden. Waarvoor? Op 6 Maart deden de Vengeance, Albion, Majestic,, Prince George en Suffren een aanval op beide oevers vóór de Narrows, waarbij zij herhaal delijk getroffen werden. Dien dag en daags te voren hadden de Queen Elisabeth, Agamemnon en Ocean, liggende ter hoogte van Gaba Tepe met behulp van luchtwaarneming pl.m. 30 schoten, (van 38 c.M.) indirect vuur afgegeven op de werken van Tsjanak (afstand 14 K.M.), Tevens lagen de Corn wallis, Irrestible en Canopus ter waarneming als zijposten aan den ingang, draadloos verbonden met de Queen Elisabeth. Zij werden door goed verborgen houwitsers en veldstukken onder vuur genomen, waarbij 3 gra naten op de Queen Elisabeth vielen, althans volgens Engelsche berichten. Maar aan Duitsche zijde wordt opgegeven, dat de in 1891 in Duitschland gebouwde linieschepen Haireddin-Barbarossa en Torgut-Reis met indirect 1) Integendeel rekende men in het Turksche hoofdkwartier naar Liman von Sanders mededeelt, zelfs sterk op een gelukken van de doorbrpkingapo- gingen. Zie de maatregelen door Enrer en het hoofdkwartier voor 20 Februari bevolen (Hoofdstuk XIII: De opstelling der Turken blz 31). 2) Na zonsondergang deden de Scorpion en de Wolverim een nieuwe poging om de baai bjj Kumkale te verkann°n. Zij brachten 1 officier en 5 man mee, die men des morgens niet had kunnen inschepen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 23